Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  Καστοριάς, συγχαίρει θερμά τον Σύνδεσμο Φιλολόγων Καστοριάς, ο οποίος, σε συνεργασία με την Ένωση Φιλολόγων Φλώρινας, διοργάνωσε την Κυριακή 14 Απριλίου τον 4ο Περιφερειακό Διαγωνισμό Ορθογραφίας Δυτικής Μακεδονίας για μαθητές και μαθήτριες Γ΄ Γυμνασίου. Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε, με τη στήριξη της Περιφερειακής Ενότητας Καστοριάς και του Αντιπεριφερειάρχη κ. Δημήτρη Σαββόπουλου, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καστοριάς με τη συμμετοχή είκοσι οκτώ (28) μαθητών και μαθητριών που είχαν προκριθεί  από τους Τοπικούς Διαγωνισμούς Ορθογραφίας της Καστοριάς και της Φλώρινας και την παρουσία πλήθους κόσμου, γονέων και εκπαιδευτικών. Οι μαθητές/τριες διαγωνίστηκαν γραπτά στην ορθογραφία και προφορικά στην ερμηνεία, την ετυμολογία και τον σχηματισμό πρότασης με λέξεις, οι οποίες επιλέχθηκαν με κλήρωση από τράπεζα λέξεων.

Συνημμένα:
Download this file (Συγχαρητήριο μήνυμα για τη διεξαγωγή του 4ου Περιφ. Διαγων. Ορθογραφίας Δυτ. Μακεδονίας.docx)Συγκαρητήριο Μήνυμα[ ]15 kB