Σχετ.: Το με αρ. πρωτ. εισ. Υ.ΠΑΙ.Θ. 85099/Δ2/11-07-2022 έγγραφο

Απαντώντας στο από 17-05-2022 αίτημά σας για έγκριση εκπαιδευτικού προγράμματος και λαμβάνοντας υπόψη τη σχετική εισήγηση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (πράξη 38/2022 του Δ.Σ.), σας γνωρίζουμε ότι εγκρίνεται η υλοποίηση του προγράμματος με τίτλο: «Πώς θυμόμαστε την Ελληνική Επανάσταση του 1821» του ερευνητικού Προγράμματος «Η Ελληνική Επανάσταση του 1821: Ψηφιακό Αρχείο» για το σχολικό έτος 2022-2023.
Ο στόχος του προγράμματος είναι η καταγραφή μνημείων στην περιοχή της σχολικής μονάδας που έχουν σχέση με το 1821. Το πρόγραμμα αφορά σε μαθητές/-τριες των τάξεων Δ΄-ΣΤ΄ Δημοτικού, Α΄-Γ΄ Γυμνασίου και Α΄-Γ΄ Γενικού Λυκείου, θα υλοποιηθεί από τους/τις εκπαιδευτικούς της τάξης και ζητά από τις εκπαιδευτικές ομάδες (εκπαιδευτικούς και μαθητές/-τριες) να εντοπίσουν υλικά τεκμήρια (μνημεία, ονόματα οδών, πλατειών, βιβλία, έργα τέχνης κ.α.), τα οποία αφορούν στην περίοδο της Ελληνικής Επανάστασης του 1821 και βρίσκονται στην ευρύτερη περιοχή της σχολικής μονάδας.