Απαντώντας στο από 10-06-2021 αίτημα του προέδρου του ΚΟΙΝΣΕΠ Φεστιβάλ Ολυμπίας, που αφορά την έγκριση διεξαγωγής του 3ου Μαθητικού Διαγωνισμού Ψηφιακών Ταινιών με τίτλο: «Το φύλο σε πρώτο πλάνο» και σχετικά με το αντικείμενο του θέματος, σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με το Απόσπασμα Πρακτικού 3/20-01-2022 του Ι.Ε.Π., εγκρίνουμε τον ανωτέρω μαθητικό διαγωνισμό, ο οποίος διοργανώνεται από τον φορέα «ΚΟΙΝΣΕΠ Φεστιβάλ Ολυμπίας» σε συνεργασία με τη Γενική Γραμματεία Δημογραφικής και Οικογενειακής Πολιτικής και Ισότητας των Φύλων (Γ.Γ.Δ.Ο.Π.Ι.Φ.), και απευθύνεται σε μαθητές/τριες σχολικών μονάδων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Γυμνασίου και Λυκείου, όλων των τάξεων και όλων των τύπων) της χώρας, για το διδακτικό έτος 2021-2022, εκτός ωρολογίου προγράμματος.

Υπεύθυνες του Διαγωνισμού είναι: από το Φεστιβάλ Ολυμπίας η κ. Λητώ Θεοδοσίου (τηλ. επικοινωνίας 2108664470, e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. και Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.), και από τη Γενική Γραμματεία Δημογραφικής και Οικογενειακής Πολιτικής και Ισότητας των Φύλων (Γ.Γ.Δ.Ο.Π.Ι.Φ.) ? Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων οι κ.κ. Κατερίνα Μπαρτζώκα (e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.  και Δωριλένια Λιαγουροπούλου (e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.).