Την Δευτέρα 25 Σεπτεμβρίου 2023, παραδόθηκε η δεύτερη αποστολή βοήθειας της Ιεράς Μητροπόλεως Καστορίας προς τους πλημμυροπαθείς αδερφούς μας, στην Θεσσαλία. Ήδη την προηγούμενη εβδομάδα, οι Ενορίες της Ιεράς Μητροπόλεως, συγκέντρωσαν και απέστηλαν σαράντα (40) παλέτες, με είδη πρώτης ανάγκης.
Αυτή την φορά τα εφόδια συγκέντρωσαν όλες οι σχολικές μονάδες της Περιφερειακής Ενότητας Καστοριάς.

Συγκεκριμένα, το 1ο, 2ο, 3ο και 4ο Γυμνάσιο Καστοριάς, το 1ο Πρότυπο Γενικό Λύκειο Καστοριάς, το 2ο Γενικό Λύκειο Καστοριάς, το 3ο Γενικό Λύκειο Καστοριάς, το Μουσικό Σχολείο, το Εσπερινό Γυμνάσιο, το Εσπερινό Λύκειο, το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο και Λύκειο, το 1ο και 2ο Γυμνάσιο Άργους Ορεστικού, το Γενικό Λύκειο Άργους Ορεστικού, το Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Άργους Ορεστικού, τα Εσπερινά: Γυμνάσιο, Γενικό και Επαγγελματικό Λύκειο Άργους Ορεστικού, τα Γυμνάσια Βογατσικού, Οινόης, Πεντάβρυσου, Μαυροχωρίου, το Γυμνάσιο και Λύκειο της Μεσοποταμίας και του Νεστορίου, το 1ο Δημοτικό Μανιάκων, αλλά και το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας στην Καστοριά και η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καστοριάς.