Σχετικό έγγραφο: το με αρ. πρ. 146612/Δ2/16-11-2021 εισερχόμενο του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Απαντώντας στο αίτημα του Προέδρου του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδος, σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με το με αρ. 61/12-11-2021 απόσπασμα πρακτικού του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ), εγκρίνουμε την συμμετοχή μαθητών/τριών Λυκείων των Περιφερειών Θεσσαλίας, Ηπείρου, Δυτικής Μακεδονίας, Κεντρικής Μακεδονίας και Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης στην 42η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδος για το σχολικό έτος 2021-22.
Η εν λόγω Συνδιάσκεψη με θέμα
«Ένας για όλους, όλοι για ένα: Μεγιστοποίηση του αντίκτυπου των τοπικών πρωτοβουλιών σε παγκόσμιο επίπεδο λήψης αποφάσεων», θα πραγματοποιηθεί στη Θεσσαλονίκη από τις 17 έως τις 20 Δεκεμβρίου 2021. Απευθύνεται σε εκατόν είκοσι (120) μαθητές/τριες Λυκείων των ανωτέρω Περιφερειών και εβδομήντα (70) νέα και πεπειραμένα μέλη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων τόσο από την Ελλάδα όσο και από άλλες Ευρωπαϊκές χώρες. Στόχος της Συνδιάσκεψης είναι να επιλεγούν τριάντα (30) μαθητές/τριες εκ των οποίων οι έξι (06) πρώτοι/ες θα εκπροσωπήσουν την χώρα μας στην επερχόμενη Διεθνή Σύνοδο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων, ενώ οι υπόλοιποι/ες θα έχουν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν σε λοιπές δράσεις του Ε.Κ.Ν. ανά την Ευρώπη.