Σας διαβιβάζουμε τη με αρ. πρωτ. 3689/28-08-2018 επιστολή της Γενικού Γραμματέα του Ιδρύματος της Βουλής των Ελλήνων για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία με θέμα: «Επισκέψεις σχολείων στη Βουλή των Ελλήνων» και παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες, προκειμένου να ενημερωθούν οι σχολικές μονάδες αρμοδιότητάς σας.
Επίσης, σας υπενθυμίζουμε ότι οι επισκέψεις των σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στη Βουλή των Ελλήνων, πραγματοποιούνται σύμφωνα με τη με αριθμ. 33120/ΓΔ4/28-2-2017 ΥΑ (Β΄ 681) με θέμα: «Εκδρομές- Εκπαιδευτικές επισκέψεις μαθητών και μαθητριών Δημόσιων και Ιδιωτικών σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης εντός και εκτός της χώρας».

Σε συνέχεια ερωτημάτων που έχουμε δεχτεί από περιφερειακές αυτοδιοικήσεις σχετικά με την υπ΄αριθμ. 210317/Η1/30.11.17 εγκύκλιο μας, καθώς και διευκρινίσεις όσον αφορά στο άρθρο 5 της Υ.Α. αριθμ.33120/ΓΔ4/ΦΕΚ Β΄681/06.03.17 και συγκεκριμένα για τις αδελφοποιήσεις σχολείων, θα θέλαμε να θέσουμε υπόψη σας τα παρακάτω:
Σύμφωνα με τις διατάξεις της ανωτέρω απόφασης και της ερμηνευτικής αυτής εγκυκλίου, κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους, είναι δυνατό να πραγματοποιούνται μετακινήσεις στο εξωτερικό μαθητών-μαθητριών και συνοδών εκπαιδευτικών των σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης,μεταξύ άλλων και στο πλαίσιο
αδελφοποιήσεων. Προϋπόθεση αποτελεί να έχει προηγουμένως εγκριθεί η αδελφοποίηση, με σχετική πράξη από την οικεία αιρετή Περιφέρεια.
Προκειμένου να προχωρήσει η έκδοση της ανωτέρω πράξης, η ενδιαφερόμενη σχολική μονάδα οφείλει να προσκομίσει, δια της οικείας Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, στα Γραφεία Παιδείας των Περιφερειακών Αυτοδιοικήσεων, τα παρακάτω συνοδευτικά:

Το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία διοργανώνει σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων για το σχολικό έτος 2018-2019 το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Βουλής των Εφήβων με νέο τρόπο λειτουργίας.

Σε συνέχεια της υπ’ αριθμ. 188142/ ΓΔ4/2-11-2017 εγκυκλίου με θέμα: «ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ (Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Αγωγής Υγείας, Πολιτιστικών Θεμάτων, Αγωγής Σταδιοδρομίας) ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2017-2018», σας ενημερώνουμε ότι για τη σχολική χρονιά 2017-18 και για τον καλύτερο σχεδιασμό και την υλοποίηση των προγραμμάτων ASPnet UNESCO και eTwinning στα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ισχύουν τα ακόλουθα:

Σε απάντηση ερωτημάτων σχετικά με τη δυνατότητα υλοποίησης των προγραμματισμένων επισκέψεων των Σ.Μ.Ε.Α.Ε. Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, με αφορμή την πρόβλεψη της παρ. 1 του άρθρου 10 του ανωτέρω σχετικού «Ειδικά για τις ΣΜΕΑΕ Β/θμιας Εκπ/σης ορίζονται δύο (2) συνοδοί ανά τμήμα εκτός κι αν οι ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες των μαθητών απαιτούν μεγαλύτερο αριθμό συνοδών», σας γνωρίζουμε ότι η ασφάλεια των μαθητών σε όλες τις εκφάνσεις της μαθητικής ζωής αποτελεί πρώτιστο καθήκον (μέλημα) όλων των εμπλεκομένων στην εκπαιδευτική διαδικασία και η ανωτέρω ρύθμιση αποβλέπει στην εξασφάλιση των ειδικών συνθηκών που απαιτούνται για την κάλυψη των ιδιαίτερων
αναγκών των μαθητών των Σ.Μ.Ε.Α.Ε..

Σύμφωνα με την περίπτωση β και την υποπερίπτωση αα της περίπτωσης γ, της παρ. 1 του άρθρου 8, του ν.3699/2008 (199 Α΄), ο αριθμός των μαθητών σε κάθε τμήμα των Ειδικών Γυμνασίων και Λυκείων και των Ειδικών Επαγγελματικών Γυμνασίων και Λυκείων «…… ορίζεται από κατ’ ελάχιστον πέντε (5) έως κατ’ ανώτατο όριο εννέα (9) μαθητές. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις, ο αριθμός μπορεί να μειώνεται με κατώτατο όριο τους τρεις (3) μαθητές ανά τμήμα…..».
Επίσης, σύμφωνα με την υποπερίπτωση ββ της περίπτωσης γ, της παρ. 1 του άρθρου 8, του ν.3699/2008 (199 Α΄) «
Ο αριθμός των μαθητών σε κάθε τμήμα των Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. ορίζεται από κατ’ ελάχιστον τέσσερις (4) έως κατ’ ανώτατο όριο επτά (7) μαθητές. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις, ο αριθμός δύναται να μειώνεται…… Το κατώτατο όριο του αριθμού των μαθητών σε εξαιρετικές περιπτώσεις είναι οι τρεις (3) μαθητές ανά τμήμα