Σας διαβιβάζουμε τη με αρ. πρωτ. 3689/28-08-2018 επιστολή της Γενικού Γραμματέα του Ιδρύματος της Βουλής των Ελλήνων για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία με θέμα: «Επισκέψεις σχολείων στη Βουλή των Ελλήνων» και παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες, προκειμένου να ενημερωθούν οι σχολικές μονάδες αρμοδιότητάς σας.
Επίσης, σας υπενθυμίζουμε ότι οι επισκέψεις των σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στη Βουλή των Ελλήνων, πραγματοποιούνται σύμφωνα με τη με αριθμ. 33120/ΓΔ4/28-2-2017 ΥΑ (Β΄ 681) με θέμα: «Εκδρομές- Εκπαιδευτικές επισκέψεις μαθητών και μαθητριών Δημόσιων και Ιδιωτικών σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης εντός και εκτός της χώρας».

Σε συνέχεια ερωτημάτων που έχουμε δεχτεί από περιφερειακές αυτοδιοικήσεις σχετικά με την υπ΄αριθμ. 210317/Η1/30.11.17 εγκύκλιο μας, καθώς και διευκρινίσεις όσον αφορά στο άρθρο 5 της Υ.Α. αριθμ.33120/ΓΔ4/ΦΕΚ Β΄681/06.03.17 και συγκεκριμένα για τις αδελφοποιήσεις σχολείων, θα θέλαμε να θέσουμε υπόψη σας τα παρακάτω:
Σύμφωνα με τις διατάξεις της ανωτέρω απόφασης και της ερμηνευτικής αυτής εγκυκλίου, κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους, είναι δυνατό να πραγματοποιούνται μετακινήσεις στο

Σε συνέχεια της υπ’ αριθμ. 188142/ ΓΔ4/2-11-2017 εγκυκλίου με θέμα: «ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ (Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Αγωγής Υγείας, Πολιτιστικών Θεμάτων, Αγωγής Σταδιοδρομίας) ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2017-2018», σας ενημερώνουμε ότι για τη σχολική χρονιά 2017-18 και για τον καλύτερο σχεδιασμό και την υλοποίηση των προγραμμάτων ASPnet UNESCO και eTwinning στα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ισχύουν τα ακόλουθα:

Το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία διοργανώνει σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων για το σχολικό έτος 2018-2019 το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Βουλής των Εφήβων με νέο τρόπο λειτουργίας.

Σε απάντηση ερωτημάτων σχετικά με τη δυνατότητα υλοποίησης των προγραμματισμένων επισκέψεων των Σ.Μ.Ε.Α.Ε. Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, με αφορμή την πρόβλεψη της παρ. 1 του άρθρου 10 του ανωτέρω σχετικού «Ειδικά για τις ΣΜΕΑΕ Β/θμιας Εκπ/σης ορίζονται δύο (2) συνοδοί ανά τμήμα εκτός κι αν οι ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες των μαθητών απαιτούν μεγαλύτερο αριθμό συνοδών», σας γνωρίζουμε ότι η ασφάλεια των μαθητών σε όλες τις εκφάνσεις της μαθητικής ζωής αποτελεί