Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας και ο Δήμος Καστοριάς διοργανώνουν Μαθητικό Διαγωνισμό με θέμα «Προγραμματισμός στο σπίτι - Programming@home».

Ο διαγωνισμός υλοποιείται στο πλαίσιο κάλυψης των αναγκών για εξ αποστάσεως εκπαίδευση των παιδιών στην πληροφορική και για δημιουργική απασχόληση στο σπίτι! Ο διαγωνισμός παρέχει ευκαιρίες για την ανάπτυξη των δεξιοτήτων προγραμματισμού Η/Υ ενθαρρύνοντας τα παιδιά να απαντούν και να εμπλέκονται σε παιγνιώδεις δραστηριότητες με θέματα την υπολογιστική και αλγοριθμική σκέψη, τη βιωματική μάθηση (learning by doing) και τον προγραμματισμό.

Οι μαθητές και μαθήτριες όλων των τύπων σχολικών μονάδων του Δήμου Καστοριάς καλούνται προαιρετικά να δημιουργήσουν τα εκπαιδευτικά ηλεκτρονικά παιχνίδια τους με έμπνευση, φαντασία και δημιουργικότητα. Προσδοκούμε ότι, με τη συμμετοχή τους, θα βελτιώσουν τις προγραμματιστικές τους δεξιότητες αλλά και τις δεξιότητες του 21ου αιώνα που απαιτούνται (συνεργασία, αυτορρυθμιζόμενη μάθηση, καινοτομία, έμπνευση, υπολογιστική σκέψη).

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας και ο Δήμος Άργους Ορεστικού διοργανώνουν Μαθητικό Διαγωνισμό με θέμα «Προγραμματισμός στο σπίτι - Programming@home».

Οι μαθητές και μαθήτριες όλων των τύπων σχολικών μονάδων του Δήμου Άργους Ορεστικού καλούνται προαιρετικά να δημιουργήσουν τα εκπαιδευτικά ηλεκτρονικά παιχνίδια τους με έμπνευση, φαντασία και δημιουργικότητα. Προσδοκούμε ότι, με τη συμμετοχή τους, θα βελτιώσουν τις προγραμματιστικές τους δεξιότητες αλλά και τις δεξιότητες του 21ου αιώνα που απαιτούνται (συνεργασία, αυτορρυθμιζόμενη μάθηση, καινοτομία, έμπνευση, υπολογιστική σκέψη).

Αγαπητοί εκπαιδευτικοί,

Σας ενημερώνουμε πως η προθεσμία υποβολής των δημιουργιών για τον 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ψηφιακής Δημιουργίας με θέμα την Οδική Ασφάλεια έχει παραταθεί μέχρι τις 30 Ιουνίου. Όσοι εκπαιδευτικοί έχετε ξεκινήσει κάποιο project με τους μαθητές σας μπορείτε να συνεχίσετε κανονικά και να το υποβάλλετε μέχρι την παραπάνω ημερομηνία. Όσοι ενδιαφέρεστε να συμμετάσχετε έχετε ακόμα το χρόνο για να το κάνετε! Μπορείτε να ξεκινήσετε ρίχνοντας μια ματιά στην πρόσκληση και στις οδηγίες που θα βρείτε στα παρακάτω link:

«ΟΔΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ» για μαθητές/τριες Πρωτοβάθμιας:

«ΟΔΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ: ΚΟΙΝΗ ΕΥΘΥΝΗ» για μαθητές/τριες Δευτεροβάθμιας:

Ο Διαγωνισμός πραγματοποιείται από το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας (Ι.Ο.ΑΣ.) «ΠΑΝΟΣ ΜΥΛΩΝΑΣ» σε συνεργασία με το τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υπουργείου Παιδείας Και Θρησκευμάτων.

Download this file (Παραταση 3os Panellinios MD.jpg)Παραταση 3os Panellinios MD.jpg[ ]393 kB

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας και οι Δήμοι Καστοριάς και Άργους Ορεστικού διοργανώνουν Μαθητικό Διαγωνισμό με θέμα «Προγραμματισμός στο σπίτι - Programming@home».

Στο πλαίσιο των μέτρων πρόληψης, προς αποφυγή της εξάπλωσης του κορωνοϊού, το Διοικητικό Συμβούλιο της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών αποφάσισε την αναβολή του 8ου Πανελληνίου Διαγωνισμού Φυσικής Γυμνασίου και του 30ού Πανελληνίου Διαγωνισμού Φυσικής Λυκείου, οι οποίοι ήταν προγραμματισμένοι για το Σάββατο 14/3/2020.

Οι δύο διαγωνισμοί μετατίθενται για το Σάββατο 16/5/2020, σύμφωνα με όσα αναφέρονται στην αρχική ανακοίνωση, ως προς τον χρόνο έναρξης και λήξης, την εξεταστέα ύλη και την διάρκεια του διαγωνισμού για κάθε τάξη.