το πρόγραμμα του Διαγωνισμού εκπαιδευτικής Ρομποτικής που διοργανώνει το εργαστήριο Τεχνητής Νοημοσύνης και Στήριξης Αποφάσεων του Τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Αιγαίου,  5th Aegean Robotics Competition 2021 , ο οποίος θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά το Σάββατο 17 Απριλίου 2021, από τις 09.00 έως τις 15.00

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να παρακολουθήσουν ζωντανά το διαγωνισμό μέσω της πλατφόρμας ZOOM με σύνδεσμο :

και να ψηφίσουν τα αγαπημένα τους έργα στο σύνδεσμο:

Download this file (πρόγραμμα.pdf)πρόγραμμα.pdf[ ]145 kB

Η προθεσμία του μαθητικού διαγωνισμού "Ο Φιλελληνισμός, η συμβολή του στην απελευθέρωση της Ελλάδος και στην Ευρωπαϊκή Ενοποίηση" παρατείνεται μέχρι τις 31/05/2021.

Επισυνάπτεται η αρχική προκήρυξη με πληροφορίες για τον διαγωνισμό καθώς και η έγκριση του Υπουργείου Παιδείας.

Σας ενημερώνουμε ότι, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Έργου ERASMUS+KA3 : «Reflecting 4 Change (R4C)» το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής, το οποίο είναι Εθνικός Συντονιστής του Έργου για την Ελλάδα, λαμβάνοντας υπόψη την με αρ. πρωτ. 10/25-2-2021 Πράξη του Δ.Σ. του, καλεί σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης να συμμετάσχουν σε Σχολικό Διαγωνισμό με θέμα: «Φτιάξε τον δικό σου ψηφιακό σεισμογράφο».
O

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πέλλας σε συνεργασία με το τμήμα Φυσικής του Α.Π.Θ., το 3ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κεντρικής Μακεδονίας, τον Οργανισμό Ανοιχτών Τεχνολογιών (ΕΕΛΛΑΚ) και το Ε.Κ.Φ.Ε. Πέλλας διοργανώνουν το «Φεστιβάλ Εκπαιδευτικής Ρομποτικής» (Έγκριση ΥΠΑΙΘ: Φ16/177146/Δ2/29-12-2020) το οποίο πρόκειται να υλοποιηθεί διαδικτυακά στις 19 και 20 Μαΐου 2021. Περισσότερες πληροφορίες βρίσκονται στο

Download this file (DIABIBASTIKO-FESTIVAL_EKPAIDEYTIKHS_ROBOTIKHS.pdf)Διαβιβαστικό[ ]122 kB
Download this file (FESTIVAL_EKPAIDEYTIKHS_ROBOTIKHS-ANAKOINWSH_1.pdf)Ανακοίνωση[ ]238 kB

Αγαπητές συναδέλφισσες, Αγαπητοί συνάδελφοι,
Για το σχολικό έτος 2020-2021, το 10ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας θα διεξαχθεί πλήρως διαδικτυακά για όλη την Ελλάδα αλλά και την Ομογένεια, με κόμβους συμμετοχής σε όλη την Ελλάδα: Άγιο Νικόλαο, Αγρίνιο, Αθήνα (νέα συμμετοχή), Βόλο, Ηράκλειο, Ιωάννινα, Καλαμάτα, Καρδίτσα, Καστοριά, Κοζάνη, Λάρισα, Μυτιλήνη, Πάτρα, Πειραιά, Πύργο Ηλείας, Σύρο, Σπάρτη, Τρίκαλα, Τρίπολη και Χανιά, το διάστημα 13 έως και 18 Απριλίου 2021.
Λόγω της