Στο πλαίσιο των μέτρων πρόληψης, προς αποφυγή της εξάπλωσης του κορωνοϊού, το Διοικητικό Συμβούλιο της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών αποφάσισε την αναβολή του 8ου Πανελληνίου Διαγωνισμού Φυσικής Γυμνασίου και του 30ού Πανελληνίου Διαγωνισμού Φυσικής Λυκείου, οι οποίοι ήταν προγραμματισμένοι για το Σάββατο 14/3/2020.

Οι δύο διαγωνισμοί μετατίθενται για το Σάββατο 16/5/2020, σύμφωνα με όσα αναφέρονται στην αρχική ανακοίνωση, ως προς τον χρόνο έναρξης και λήξης, την εξεταστέα ύλη και την διάρκεια του διαγωνισμού για κάθε τάξη.

Σας ενημερώνουμε ότι στο πλαίσιο των προληπτικών μέτρων κατά της εξάπλωσης του κορωνοϊού (COVID-19) προχωρούμε στην αναβολή του Διαγωνισμού Ορθογραφίας, ο οποίος επρόκειτο να πραγματοποιηθεί την Κυριακή 15 Μαρτίου 2020.

Εν ευθέτω χρόνω θα σας ενημερώσουμε περί της νέας ημερομηνίας, η οποία θα καθοριστεί κατόπιν συνεννόησης με όλους τους εμπλεκόμενους.

Σας ενημερώνουμε ότι ο 8ος Διαγωνισμός Ορθογραφίας για μαθητές Γ΄ Γυμνασίου των σχολείων της Π.Ε. Καστοριάς θα διεξαχθεί κανονικά την Κυριακή 15 Μαρτίου 2020, στην αίθουσα εκδηλώσεων του 4ου Γυμνασίου Καστοριάς, στις 9: 00 π.μ. Ο διαγωνισμός αναμένεται να ολοκληρωθεί το μεσημέρι της ίδιας μέρας. Τη διαδικασία μπορούν να παρακολουθήσουν γονείς, καθηγητές, μαθητές και όσοι το επιθυμούν.

Έχουν δηλώσει συμμετοχή 55 μαθητές από όλα σχεδόν τα Γυμνάσια της Π.Ε. της Καστοριάς. Καλούμε όλους τους μαθητές που δήλωσαν συμμετοχή να προσέλθουν εγκαίρως και να παραμείνουν σε όλη τη διάρκεια του διαγωνισμού.

Ο διαγωνισμός περιλαμβάνει τρία επίπεδα δυσκολίας. Στο Β επίπεδο θα προκριθούν οι 30 πρώτοι μαθητές. Με βάση το άθροισμα της βαθμολογίας των Α και Β επιπέδων θα προκριθούν στο Γ επίπεδο οι δέκα πρώτοι. Για την ανάδειξη του τελικού νικητή θα συνυπολογιστεί η βαθμολογία όλων των επιπέδων αναλογικά. Οι διαγωνιζόμενοι θα αξιολογηθούν από κριτική επιτροπή φιλολόγων, μελών του ΣΦΚ.

Το Πανεπιστήμιο Αθηνών / Τμήμα Φυσικής και η Ελληνική Εταιρεία Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση (ΕΕΦΕΕ) διοργανώνουν τους Πανελλήνιους Μαθητικούς Διαγωνισμούς Φυσικής "Αριστοτέλης" 2020 για μαθητές της Α', Β' και Γ' Γυμνασίου και Α', Β' και Γ' Λυκείου με την έγκριση (αρ. πρωτ. Φ15/177992/Δ2/14-11-2019) και υπό την αιγίδα (αρ. πρωτ. 183553/Δ2/22-11-2019) του Υπουργείου Παιδείας (βλ. συνημμένα).

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικής Λυκείου "Αριστοτέλης" 2020 και για τις τρεις τάξεις του Λυκείου (Γενικού και Επαγγελματικού), καθώς και ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικής Γυμνασίου "Αριστοτέλης" 2020 και για τις τρεις τάξεις του Γυμνασίου θα διενεργηθούν το Σάββατο 07 Μαρτίου 2020 και ώρα 9:30.

Ειδικά για τους μαθητές της Γ' Λυκείου ο Διαγωνισμός θα διενεργηθεί σε δύο φάσεις: Η πρώτη φάση το Σάββατο 07 Μαρτίου 2020, 9:30-12:30, στα τοπικά εξεταστικά κέντρα, όπως περιγράφηκε παραπάνω και η δεύτερη φάση, στην οποία θα συμμετάσχουν οι 40 μαθητές με τις μεγαλύτερες βαθμολογίες της πρώτης φάσης, θα διεξαχθεί το Σάββατο 25 Απριλίου 2020, 9:30-15:30, στους χώρους του Τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών, στην Πανεπιστημιούπολη. Οι πέντε πρώτοι μαθητές της β' φάσης θα συγκροτήσουν την εθνική ομάδα που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στην 51η Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής 2020.

Οδηγίες για την υποβολή συμμετοχών στον Διαγωνισμό καθώς και αναλυτικές πληροφορίες για τη διεξαγωγή του έχουν αναρτηθεί και στον διαδικτυακό τόπο http://micro-kosmos.uoa.gr

Download this file (Diag_Gymn_Lykeio_2020.pdf)Διαγωνισμός Αριστοτέλης[ ]161 kB

Σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με το Απόσπασμα Πρακτικού 2/10-01-2020 του Δ.Σ. του Ι.Ε.Π., εγκρίνουμε τον 34ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Χημείας (Π.Μ.Δ.Χ.) που προκηρύσσει η Ένωση Ελλήνων Χημικών (Ε.Ε.Χ.) το Σάββατο 28 Μαρτίου 2020 και ώρα 8.30 π.μ. .

Download this file (34ος Πανελ. Μαθ. Διαγων.pdf)34ος Πανελ. Μαθ. Διαγων.pdf[ ]184 kB