Βασισμένο στο υλικό: «ΓΕΦΥΡΕΣ: Εργαστήρια για την Ψυχοκοινωνική υποστήριξη παιδιών και εφήβων προσφύγων 8-16 ετών»

12 & 14 Νοεμβρίου 2019

Το Κέντρο Πρόληψης «Δίκτυο Άλφα», ανταποκρινόμενο στην ανάγκη επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών που υποδέχονται μαθητές/τριες από ευάλωτες κοινωνικές ομάδες διοργανώνει διήμερο βιωματικό εκπαιδευτικό σεμινάριο με τίτλο: «ΓΕΦΥΡΕΣ: Εργαστήρια για την Ψυχοκοινωνική υποστήριξη παιδιών και εφήβων προσφύγων 8-16 ετών».

Το σεμινάριο απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς που εργάζονται σε Τάξεις Υποδοχής ΖΕΠ, ΔΥΕΠ και τάξεις με μικτό πληθυσμό μαθητών.

Σας γνωστοποιούμε ότι το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών (Ελλάδος) του Πανεπιστημίου HARVARD υλοποιεί για το σχολικό έτος 2019-2020 το πρόγραμμα «Εισαγωγή στα Ψηφιακά Εργαλεία Γνώσης. Η Ψηφιακή Βιβλιοθήκη του Κέντρου Ελληνικών Σπουδών». Το πρόγραμμα μπορούν να παρακολουθήσουν μαθητές/τριες Γυμνασίου και Λυκείου και η συμμετοχή σε αυτό είναι δωρεάν. Οι ενδιαφερόμενες σχολικές μονάδες πρέπει να υποβάλουν αίτησης συμμετοχής ηλεκτρονικά στον σύνδεσμο: chs.harvard.edu/dlp και για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα μπορούννα επικοινωνούν με το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών (Ελλάδος) του Πανεπιστημίου HARVARD στα τηλ.: 27520- 47030, 27520-247040, Υπεύθυνη κ. Ματίνα Γκόγκα.

Επισημαίνεται ότι η μετακίνηση των μαθητών/τριών θα πραγματοποιηθεί σύμφωνα με τα προβλεπόμενα από την κείμενη νομοθεσία.

Το ΠΕΚΕΣ Δυτικής Μακεδονίας και ο ΣΕΕ Πληροφορικής διοργανώνουν επιμορφωτική συνάντηση (8315/07-10-2019 έγκριση Περιφερειακού Δ/ντή Εκπ/σης Δυτ. Μακεδονίας) για τους εκπαιδευτικούς ΠΕ86 της Α΄/θμιας & Β΄/θμιας Εκπαίδευσης της Περιφερειακής Ενότητας Καστοριάς, οι οποίοι διδάσκουν σε Γενικό Λύκειο κατά το σχολικό έτος 2019-20. Παρακαλούνται οι κ.κ Διευθυντές/ντριες να διευκολύνουν τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών. Η συνάντηση θα διεξαχθεί την Πέμπτη 17/10/2019, από 12:00 έως 14:00 στο 1ο ΓΕΛ Καστοριάς

Το ΠΕΚΕΣ Δυτικής Μακεδονίας και ο ΣΕΕ Πληροφορικής διοργανώνουν επιμορφωτική συνάντηση (7368/17-9-2019 έγκριση Περιφερειακού Δ/ντή Εκπ/σης Δυτ. Μακεδονίας) για τους εκπαιδευτικούς ΠΕ86 της Α΄/θμιας & Β΄/θμιας Εκπαίδευσης της Περιφερειακής Ενότητας Καστοριάς. Παρακαλούνται οι κ.κ Διευθυντές/ντριες να διευκολύνουν τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών. Η συνάντηση θα διεξαχθεί την Πέμπτη 19/9/2019, από 12:00 έως 14:00 στο 1ο ΓΕΛ Καστοριάς.

Την Παρασκευή 12 Απριλίου 2019 και ώρα 13:00 στο Αμφιθέατρο 2, θα πραγματοποιηθεί διάλεξη με θέμα «Μεταβλητότητα στην ανθρώπινη κίνηση». Η ομιλία θα γίνει από τον διακεκριμένο καθηγητή, ερευνητή και διευθυντή του Κέντρου  Μεταβλητότητας στην ανθρώπινη κίνηση  του Πανεπιστημίου Νεμπράσκα στην Ομάχα των Η.Π.Α. Στεργίου Νικόλαο.

Ο καθηγητής  Δρ. Στεργίου έλαβε το πτυχίο του από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, το μεταπτυχιακό του δίπλωμα από το Πανεπιστήμιο της Νεμπράσκα και το διδακτορικό του δίπλωμα από το Πανεπιστήμιο Όρεγκον με τίτλο της διδακτορικής του διατριβής «Mechanisms Associated with Running Injuries»

Ο Καθηγητής κ. Στεργίου έχει μεγάλη εμπειρία τόσο από τις ερευνητικές του δραστηριότητες όσο και από την διδασκαλία και καθοδήγηση νέων ερευνητών. Έχει περισσότερες από 210 δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά, 14 βιβλία και έχει συμμετάσχει σε περισσότερα από 200 συνέδρια στις ΗΠΑ και διεθνώς. Έχει καθοδηγήσει 17 μεταδιδάκτορες, 27 διδακτορικές διατριβές και 43 Μεταπτυχιακούς φοιτητές.

Το ερευνητικό του έργο είναι διεθνώς αναγνωρισμένο με περισσότερες από 11500 αναφορές και με υψηλότατο ακαδημαϊκό δείκτη H-index 50.

Download this file (poster.pdf)poster.pdf[ ]353 kB
Download this file (ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ.doc)ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ.doc[ ]165 kB