Το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.) υλοποιεί την Πράξη με τίτλο «Μια νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ: Υλοποίηση της Επιμόρφωσης» και κωδικό ΟΠΣ (MIS) 5022549, ΣΑΕ3451 με κωδικό 2019ΣΕ34510002, Άξονες Προτεραιότητας 7, 8, 9, στο πλαίσιο του Ε.Π. «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση 2014-2020», που συγχρηματοδοτείται από την Ελλάδα και την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο). Στο πλαίσιο της Πράξης «Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑ.Λ. - Υλοποίηση της Επιμόρφωσης» προβλέπεται η υλοποίηση της εξ αποστάσεως επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών ΕΠΑ.Λ. και στελεχών εκπαίδευσης των ΕΠΑ.Λ. που εμπλέκονται στις παρακάτω θεματικές ενότητες της Δράσης «Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑ.Λ.» (στο εξής ΜΝΑΕ):

Προσκαλούνται οι εκπαιδευτικοί κλ. ΠΕ91 – Θεατρικής Αγωγής να δηλώσουν το ενδιαφέρον τους για την παρουσίαση καλών πρακτικών για τις παρακάτω θεματικές:

1. Καλές πρακτικές δημιουργικής γραφής στην τάξη ή στη σύγχρονη ή/και στην ασύγχρονη τηλεκπαίδευση,

2. Καλές πρακτικές στην Ειδική Αγωγή την εποχή του covid-19 (στην τάξη ή στη σύγχρονη ή/και στην ασύγχρονη τηλεκπαίδευση),

3. Καλές πρακτικές παιδαγωγικής αξιοποίησης ΤΠΕ

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας και το τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΗΜΜΥ του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας συνδιοργανώνουν διαδικτυακό εργαστήρι (workshop) με τίτλο "Ανάπτυξη δεξιοτήτων αλγοριθμικής σκέψης μέσω της δημιουργίας παιχνιδιών στο Scratch". Το workshop θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά την Πέμπτη 4 Ιουνίου και ώρα 18:00 – 20:00.
Στο

Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας
Θερινό Σχολείο
Πληροφορικής και Νέων Τεχνολογιών στην Πρωτοβάθμια και