Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας και το τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΗΜΜΥ του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας συνδιοργανώνουν διαδικτυακό εργαστήρι (workshop) με τίτλο "Ανάπτυξη δεξιοτήτων αλγοριθμικής σκέψης μέσω της δημιουργίας παιχνιδιών στο Scratch". Το workshop θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά την Πέμπτη 4 Ιουνίου και ώρα 18:00 – 20:00.
Στο workshop θα παρουσιαστούν θέματα σχετικά με το οικοσύστημα της γλώσσας προγραμματισμού Scratch, την ανάπτυξη δεξιοτήτων αλγοριθμικής σκέψης και τεχνικές και δεξιότητες δημιουργίας εκπαιδευτικών παιχνιδιών. Oι εισηγήσεις απευθύνονται σε όλους τους
μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς Α/βάθμιας και Β/βάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας. Καλούνται όσοι εκπαιδευτικοί και μαθητές ενδιαφέρονται να συμμετέχουν να συμπληρώσουν τη φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος στον παρακάτω σύνδεσμο https://forms.gle/rniAAucpR3WuJgFcA μέχρι και την Παρασκευή 29 Μαΐου για να τους σταλούν έγκαιρα οι οδηγίες και οι σύνδεσμοι παρακολούθησης.

Βασισμένο στο υλικό: «ΓΕΦΥΡΕΣ: Εργαστήρια για την Ψυχοκοινωνική υποστήριξη παιδιών και εφήβων προσφύγων 8-16 ετών»

12 & 14 Νοεμβρίου 2019

Το Κέντρο Πρόληψης «Δίκτυο Άλφα», ανταποκρινόμενο στην ανάγκη επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών που υποδέχονται μαθητές/τριες από ευάλωτες κοινωνικές ομάδες διοργανώνει διήμερο βιωματικό εκπαιδευτικό σεμινάριο με τίτλο: «ΓΕΦΥΡΕΣ: Εργαστήρια για την Ψυχοκοινωνική υποστήριξη παιδιών και εφήβων προσφύγων 8-16 ετών».

Το σεμινάριο απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς που εργάζονται σε Τάξεις Υποδοχής ΖΕΠ, ΔΥΕΠ και τάξεις με μικτό πληθυσμό μαθητών.

Σας γνωστοποιούμε ότι το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών (Ελλάδος) του Πανεπιστημίου HARVARD υλοποιεί για το σχολικό έτος 2019-2020 το πρόγραμμα «Εισαγωγή στα Ψηφιακά Εργαλεία Γνώσης. Η Ψηφιακή Βιβλιοθήκη του Κέντρου Ελληνικών Σπουδών». Το πρόγραμμα μπορούν να παρακολουθήσουν μαθητές/τριες Γυμνασίου και Λυκείου και η συμμετοχή σε αυτό είναι δωρεάν. Οι ενδιαφερόμενες σχολικές μονάδες πρέπει να υποβάλουν αίτησης συμμετοχής ηλεκτρονικά στον σύνδεσμο: chs.harvard.edu/dlp και για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα μπορούννα επικοινωνούν με το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών (Ελλάδος) του Πανεπιστημίου HARVARD στα τηλ.: 27520- 47030, 27520-247040, Υπεύθυνη κ. Ματίνα Γκόγκα.

Επισημαίνεται ότι η μετακίνηση των μαθητών/τριών θα πραγματοποιηθεί σύμφωνα με τα προβλεπόμενα από την κείμενη νομοθεσία.

Το ΠΕΚΕΣ Δυτικής Μακεδονίας και ο ΣΕΕ Πληροφορικής διοργανώνουν επιμορφωτική συνάντηση (8315/07-10-2019 έγκριση Περιφερειακού Δ/ντή Εκπ/σης Δυτ. Μακεδονίας) για τους εκπαιδευτικούς ΠΕ86 της Α΄/θμιας & Β΄/θμιας Εκπαίδευσης της Περιφερειακής Ενότητας Καστοριάς, οι οποίοι διδάσκουν σε Γενικό Λύκειο κατά το σχολικό έτος 2019-20. Παρακαλούνται οι κ.κ Διευθυντές/ντριες να διευκολύνουν τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών. Η συνάντηση θα διεξαχθεί την Πέμπτη 17/10/2019, από 12:00 έως 14:00 στο 1ο ΓΕΛ Καστοριάς

Το ΠΕΚΕΣ Δυτικής Μακεδονίας και ο ΣΕΕ Πληροφορικής διοργανώνουν επιμορφωτική συνάντηση (7368/17-9-2019 έγκριση Περιφερειακού Δ/ντή Εκπ/σης Δυτ. Μακεδονίας) για τους εκπαιδευτικούς ΠΕ86 της Α΄/θμιας & Β΄/θμιας Εκπαίδευσης της Περιφερειακής Ενότητας Καστοριάς. Παρακαλούνται οι κ.κ Διευθυντές/ντριες να διευκολύνουν τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών. Η συνάντηση θα διεξαχθεί την Πέμπτη 19/9/2019, από 12:00 έως 14:00 στο 1ο ΓΕΛ Καστοριάς.

Υποκατηγορίες