Από τη Διεύθυνση  Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Τμήμα  Φυσικής Αγωγής) Κοζάνης ανακοινώνεται ότι:

Η υγειονομική εξέταση και πρακτική δοκιμασία (αγωνίσματα) των υποψηφίων ΤΕΦΑΑ, έτους 2020, θα πραγματοποιηθούν στο Δημοτικό Στάδιο της Κοζάνης από την Δευτέρα 29– 06–2020 έως και την Παρασκευή 10–07–2020 (ώρες 08:00 π.μ. έως 12:30 μ.μ.). Η Επιτροπή Υγειονομικής Εξέτασης και πρακτικής δοκιμασίας δεν θα λειτουργήσει το Σαββατοκύριακο.

Οι υποψήφιοι θα παρουσιάζονται στη γραμματεία, που θα λειτουργεί στο Δημοτικό Στάδιο Κοζάνης στο Κλειστό Γυμναστήριο από 08:00 π.μ. με όλα τα δικαιολογητικά, όπου θα δηλώνουν την προτίμηση των τριών εκ των τεσσάρων αγωνισμάτων στα οποία θα εξεταστούν και στη συνεχεία θα ακολουθούν τη διαδικασία υγειονομικής εξέτασης και πρακτικής δοκιμασίας.

Οι πρακτικές δοκιμασίες στο αγώνισμα της Κολύμβησης θα διεξαχθούν την Πέμπτη 2 Ιουλίου 2020 και την Τετάρτη 8 Ιουλίου 2020 στο Κλειστό Κολυμβητήριο Πτολεμαΐδας  (ώρες 12:30 π.μ. έως 14:00 μ.μ).

Download this file (ATT00450.pdf)ATT00450.pdf[ ]556 kB

Σας  ενημερώνουμε ότι κατόπιν τροποποίησης της με αριθμ. Φ253/ 61353 /Α5/22-05-2020 Υ.Α. ΥΠΑΙΘ, για τις πανελλαδικές εξετάσεις 2020, των ΓΕΛ και  ΕΠΑΛ περιφερείας Καστοριάς, έχουν οριστεί ως εξεταστικά κέντρα, οι  παρακάτω σχολικές μονάδες:

Α/Α

ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ

ΗΜΕΡΗΣΙΟ 2ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

ΗΜΕΡΗΣΙΟ 3ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

ΗΜΕΡΗΣΙΟ  ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΡΓΟΥΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟΥ

ΗΜΕΡΗΣΙΟ  ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ

ΕΠΑΛ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

Download this file (ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ.doc)ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ.doc[ ]54 kB

Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα της Ελληνικής Αστυνομας: www.hellenicpolice.gr η εγκύκλιος προκήρυξης διαγωνισμού για την εισαγωγή ιδιωτών στις σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων του ΥΠΑΙΘ. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να ενημερωθούν από το διαδίκτυο σχετικά με τα δικαιολογητικά και τις ημερομηνίες υποβολής τους.
Οι υποψήφιοι/ες υποχρεούνται να υποβάλουν αυτοπροσώπως στo Αστυνομικό Τμήμα του τόπου κατοικίας ή διαμονής τους τα απαιτούμενα δικαιολογητικά μέχρι την ώρα
15.00 της 12-06-2020.
Για
περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται πρωτίστως στα κατά τόπους Αστυνομικά Τμήματα και δευτερευόντως στα τηλέφωνα 2131520327, 2131520169.

Από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, σας ενημερώνουμε ότι η υγειονομική εξέταση και πρακτική δοκιμασία (Αγωνίσματα) των υποψηφίων για τα Τ.Ε.Φ.Α.Α., θα διεξαχθούν από την Δευτέρα 29 Ιουνίου 2020 μέχρι και την Παρασκευή 10 Ιουλίου 2020.
Κατά τη διάρκεια του τρέχοντος σχολικού έτους (2019-2020) οι μαθητές της τελευταίας τάξης, των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ καθώς και οι απόφοιτοι των Λυκείων που επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για τα ΤΕΦΑΑ, κατέθεσαν αίτηση - δήλωση στο Λύκειό τους για συμμετοχή στις πρακτικές δοκιμασίες, προκειμένου να δημιουργηθεί ένα αρχείο υποψηφίων για τα Τ.Ε.Φ.Α.Α. Υποψήφιοι που δεν δήλωσαν συμμετοχή στις πρακτικές δοκιμασίες για τα Τ.Ε.Φ.Α.Α, ΔΕΝ μπορούν να συμμετάσχουν στις δοκιμασίες αυτές (αγωνίσματα) κατά τις ημέρες διεξαγωγής των εξετάσεων στα αγωνίσματα, διότι η αίτηση - δήλωση ήταν δεσμευτική.
Όσοι απόφοιτοι διεκδικούν την εισαγωγή τους στα ΤΕΦΑΑ με τη διαδικασία του 10% των θέσεων εισακτέων, χωρίς νέα εξέταση, συμμετέχουν στη διαδικασία επιλογής με βάση τη βαθμολογία της τελευταίας εξέτασής τους στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα και πρακτικές δοκιμασίες. Οι υποψήφιοι αυτοί δεν έχουν τη δυνατότητα ή δικαίωμα να εξεταστούν ξανά στις πρακτικές δοκιμασίες για τα ΤΕΦΑΑ. Οι υποψήφιοι κατά την προσέλευσή τους στις επιτροπές υγειονομικής εξέτασης και πρακτικής δοκιμασίας, πρέπει να είναι εφοδιασμένοι με:

Download this file (3 ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΕΦΑΑ 2020.pdf)3 ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΕΦΑΑ 2020.pdf[ ]72 kB

Σχετ.: α. Η με αριθμ. πρωτ. 29031 Φ.300.1/22-5-2020 Προκήρυξη του Αρχηγείου Πυροσβεστικού Σώματος (ΑΔΑ: 69Σ346ΜΤΛΒ-Σ0Μ).
β. Η με αριθμ. πρωτ. 29428 Φ.300.1/25-5-2020 «Οίκοθεν Τροποποίηση – Ημερομηνία» του Αρχηγείου Πυροσβεστικού Σώματος (ΑΔΑ: 68ΜΕ46ΜΤΛΒ-2Υ7).

Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος: www.fireservice.gr η προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή στις Σχολές Ανθυποπυραγών και Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να ενημερωθούν από το διαδίκτυο σχετικά με τον τρόπο ηλεκτρονικής υποβολής της Αίτησης – Υπεύθυνης Δήλωσης, τα δικαιολογητικά και τις ημερομηνίες υποβολής τους, τις προκαταρκτικές εξετάσεις και εν γένει για όλες τις διαδικασίες που αφορούν την ανωτέρω προκήρυξη. Στην ως άνω ιστοσελίδα θα υπάρχει ενημέρωση σχετική με θέματα της προκήρυξης.
Η προθεσμία ηλεκτρονικής υποβολής της Αίτησης – Υπεύθυνης Δήλωσης στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος θα γίνεται από την
Πέμπτη 28-05-2020 έως και την Πέμπτη 04-06-2020 (συμπεριλαμβανομένου του Σαββατοκύριακου).
Μετά την ηλεκτρονική υποβολή της Αίτησης – Υπεύθυνης Δήλωσης οι υποψήφιοι μεταβαίνουν αυτοπροσώπως από την
Παρασκευή 29-05-2020 έως και την Παρασκευή 05-06-2020 και από ώρα 08:00 έως 16:00 (συμπεριλαμβανομένου του Σαββατοκύριακου), στις έδρες των Διοικήσεων Πυροσβεστικών Υπηρεσιών Νομών (ΔΙ.Π.Υ.Ν.) στην Επιτροπή Παραλαβής Δικαιολογητικών για τις λοιπές διαδικασίες που προβλέπονται στην προκήρυξη.