Αξιότιμη κυρία / Αξιότιμε κύριε,
με αφορμή την επέτειο για τη συμπλήρωση 200 ετών από την Ελληνική Επανάσταση, το Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων διοργανώνει διήμερο εορταστικών εκδηλώσεων, το οποίο θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 27 και την Κυριακή 28 Νοεμβρίου 2021 στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών. Κατά τη διάρκεια του διημέρου θα παρουσιαστεί ένα πλούσιο πρόγραμμα καλλιτεχνικών δράσεων, που υλοποιούνται από εκπαιδευτικές δομές, καθώς επίσης θα λάβει χώρα και έκθεση μαθητικών δημιουργιών, οι οποίες φιλοτεχνήθηκαν στο πλαίσιο του Διαγωνισμού Ζωγραφικής της Γενικής Γραμματείας Ανώτατης Εκπαίδευσης, με θέμα τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση.

Συνημμένα:
Download this file (ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ.pdf)ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ.pdf[ ]404 kB

ΕΝΤΑΞΗ ΠΑΙΔΙΩΝ, ΕΦΗΒΩΝ ΚΑΙ ΝΕΩΝ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΗΜΕΡΑΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΦΗΒΟΥΣ ΚΑΙ ΝΕΑΡΟΥΣ ΕΝΗΛΙΚΕΣ ΜΕ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΣΤΟ ΦΑΣΜΑ ΤΟΥ ΑΥΤΙΣΜΟΥ, Ν. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

Αρ. Πρωτ. 36/22.04.2016

Το Κέντρο Ημέρας δέχεται νέες αιτήσεις για ένταξη παιδιών, εφήβων και νέων με διάγνωση στο φάσμα του αυτισμού ηλικίας 4-18 ετών. Στα ημερήσια προγράμματα του Κέντρου Ημέρας παρέχονται υπηρεσίες, σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο, με σκοπό:

1. την ανάδειξη και ενίσχυση των δεξιοτήτων

Γνωστοποιείται ότι με το προεδρικό διάταγμα υπ? αριθμ. 28/2016, το οποίο δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 41/Α/16.03.2016, καθιερώθηκε η 11η Νοεμβρίου, επέτειος της απελευθέρωσης του Άργους Ορεστικού από τον τουρκικό ζυγό το έτος 1912, ως δημόσια εορτή τοπικής σημασίας για τον Δήμο Άργους Ορεστικού.

Οι Αθλητικές και Πολιτιστικές Εκδηλώσεις της 1ης ημέρας της Μαθητιάδας Δυτικής Μακεδονίας ολοκληρώθηκαν με επιτυχία. Χάρη στη δική σας υποστήριξη οι μαθητές των σχολείων από τις τέσσερες Περιφερειακές Ενότητες Δυτικής Μακεδονίας έζησαν μοναδικές και ανεπανάληπτες εμπειρίες.

Δεδομένου ότι οι εκδηλώσεις της 1ης Μαθητιάδας συνεχίζονται και τη 2η ημέρα την Πέμπτη 7 Απριλίου 2016, καλούμε τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές να μας τιμήσουν με την παρουσία τους και

Η  Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας με την Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας και τη συνδρομή των Δήμων Δυτικής Μακεδονίας σε συνεργασία με την Οργανωτική Επιτροπή της Μαθητιάδας Πρώτης Σερρών, διοργανώνουν  υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, στο πλαίσιο του προγράμματος ?ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΣΟΥ?, Μαθητιάδα Αθλητισμού και Πολιτισμού, την Τετάρτη 06 και Πέμπτη 07 Απριλίου 2016, στο χώρο του Δημοτικού Αθλητικού

Με εξαιρετική επιτυχία διεξήχθη από το πρωί της 29ης Μαρτίου έως και το πρωί της 31ης Μαρτίου 2016 η Λαμπαδηδρομία, κατά την οποία μαθητές ? λαμπαδηδρόμοι διέτρεξαν με τη Δάδα της Α΄ Μαθητιάδας Δυτικής Μακεδονίας την Περιφέρεια Καστοριάς. Σήμερα, Τρίτη 5 Απριλίου 2016, ολοκληρώνεται η Λαμπαδηδρομία στην Κοζάνη, όπου και θα διεξαχθεί η 1η Μαθητιάδα Δυτικής Μακεδονίας, στις 6 και 7 Απριλίου 2016.

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί Α/θμιας & Β/θμιας

Απαντώντας στο από 19-10-2015 αίτημά σας και λαμβάνοντας υπόψη την με αρ. πρωτ. 12900/13-11-2015 εισήγηση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής, σας γνωρίζουμε ότι: Εγκρίνεται η παιδαγωγική καταλληλότητα της ιστοσελίδας «Ιστορίες για το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο» (http://ww2istories.gr) καθώς και η χρήση της στα σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με την επισήμανση οι διδάσκοντες να λάβουν υπόψη τους την ωριμότητα και τις ιδιαιτερότητες της τάξης αλλά και τους  προβλεπόμενους μαθησιακούς στόχους

Συνημμένα:
Download this file (Απάντηση.pdf)Απάντηση.pdf[ ]30 kB