ΘΕΜΑ: Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για πραγματοποίηση

εκπαιδευτικής επίσκεψης με διανυκτέρευση στη Βουλή των Ελλήνων -Αθήνα

Το Γυμνάσιο Βογατσικού διοργανώνει εκπαιδευτική επίσκεψη με διανυκτέρευση, στην Αθήνα – Βουλή των Ελλήνων και καλεί, με βάση την Υ. Α. 20883/ΓΔ4/ΦΕΚ 456Β΄/12-02-2020, άρθρο 7 τους ενδιαφερόμενους (ταξιδιωτικά και τουριστικά γραφεία), που επιθυμούν να συμμετέχουν στη διαδικασία επιλογής, να υποβάλουν την προσφορά τους σε σφραγισμένο φάκελο μέχρι την Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου 2024 και ώρα 12:00 π. μ. στο γραφείο του Διευθυντή του σχολείου. Οι προσφορές θα ανοιχτούν, παρουσία όσων ενδιαφερομένων επιθυμούν να παρευρεθούν από την επιτροπή που θα συστήσει ο Διευθυντής Στην προσφορά θα πρέπει να αναφέρεται η τελική συνολική τιμή (συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α). Οι προσφορές θα ανοιχτούν την ίδια ημέρα και ώρα.

Οι προσφορές θα πρέπει να γίνουν σύμφωνα με τα παρακάτω κριτήρια και απαιτήσεις:

1. Ημερομηνίες μετακίνησης: Παρασκευή 12 εως και Κυριακή 14 Απριλίου 2024

2. Προορισμός:  Αθήνα – Βουλή των Ελλήνων

1. Σύνολο μαθητών/τριών: 7 (επτά)

1. Συνοδοί εκπαιδευτικοί: 2 (Δύο)

1. Μετακινήσεις: Καστοριά - Αθήνα – Καστοριά

Καστοριά: οδικώς

1. Ώρες αναχώρησης-επιστροφής : Η αναχώρηση από τον χώρο του σχολείου έχει προγραμματιστεί για τις 7:45 π. μ. την Παρασκευή και η επιστροφή στον χώρο του σχολείου για τις 22:00 μ. μ. της Κυριακής.

Μεταφορικό μέσο: Τουριστικό λεωφορείο

Κριτήρια και απαιτήσεις

1. Ο διαγωνισμός θα είναι μειοδοτικός με ποιοτικά κριτήρια επιλογής.

1. Στις προσφορές να αναφέρεται η τελική τιμή κατά άτομο (συμπεριλαμβανομένων όλων των κρατήσεων και του ΦΠΑ).

1. Το Λεωφορείο πρέπει να πληροί τις απαιτούμενες προδιαγραφές, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία (δελτίο καταλληλότητας, ΚΤΕΟ, ζώνες ασφαλείας, κλπ.), να διαθέτει έμπειρο οδηγό και να είναι στην αποκλειστική διάθεση του σχολείου όλο το 24ωρο, καθ' όλη τη διάρκεια της εκδρομής, ακόμη και σε κάποιες έκτακτες περιπτώσεις μετακινήσεων εντός της πόλης των Αθηνών ή και σε κοντινές αποστάσεις από την πόλη.

1. Μαζί με την προσφορά, κάθε τουριστικό γραφείο θα πρέπει να καταθέσει και υπεύθυνη δήλωση ότι διαθέτει ειδικό σήμα λειτουργίας το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.

1. Υποχρεωτική Ασφάλιση Αστικής Επαγγελματικής Ευθύνης (αριθμός ασφαλιστηρίου συμβολαίου) και κατ' άτομο (όχι κατά λεωφορείο) επιβάρυνση.

1. Να υπάρχει ασφάλεια ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης μαθητών και συνοδών εκπαιδευτικών σε περίπτωση ατυχήματος.

1. Οι μαθητές θα μείνουν σε ξενοδοχείο της πόλης των Αθηνών τεσσάρων ή πέντε αστέρων (4/ 5*), σε δίκλινα / τρίκλινα / τετράκλινα δωμάτια, και σε μονόκλινα οι συνοδοί, όλα στον ίδιο όροφο/πτέρυγα του ξενοδοχείου και θα περιλαμβάνεται καθημερινά πρωινό εντός του ξενοδοχείου.

Μαζί με την προσφορά να κατατεθεί:

• Αντίγραφα της άδειας κυκλοφορίας και των εγγράφων καταλληλότητας του λεωφορείου, με το οποίο θα γίνει η μετακίνηση.
  • Θεωρημένα αντίγραφα της άδειας οδήγησης του οδηγού, που θα οδηγεί το λεωφορείο

Αξιολογικές παράμετροι για την ανάθεση της εκδρομής:

• Κόστος εκδρομής
  • Ο διαγωνισμός θα είναι μειοδοτικός και η κατακύρωσή του θα γίνει από την επιτροπή του σχολείου
  • Οποιαδήποτε μη εκτελεστέα υποχρέωση από το τουριστικό γραφείο θα παρακρατηθεί από το ποσό της εξόφλησης μετά την ολοκλήρωση της εκδρομής

• Το σχολείο διατηρεί το δικαίωμα της ακύρωσης της εκδρομής, λόγω μη

συμπλήρωσης του απαιτούμενου αριθμού μαθητών ή άλλης σοβαρής αιτίας, χωρίς αποζημίωση στο Τουριστικό Γραφείο.

Νικόλαος Δόλλας