Σχετικ.: α) το με αρ. πρ. 41747/Δ2/08-04-2022 εισερχόμενο έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.
β) η με αρ. πρωτ. 1614/Υ1/8-1-2020, Απόφαση της Υπουργού και των Υφυπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων( Β΄8).

Απαντώντας στο από 08-01-2022 αίτημα του Καλλιτεχνικού Σχολείου Γέρακα, σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με το Απόσπασμα Πρακτικού 19/07-04-2022 του Δ.Σ. του Ι.Ε.Π., εγκρίνουμε την εν λόγω Εκπαιδευτική Δράση η οποία απευθύνεται σε μαθητές/τριες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και αφορά το σχολικό έτος 2021-2022. Το θέμα του διαγωνισμού είναι η δημιουργία μιας πρωτότυπης ταινίας μικρού μήκους, με μέσα των ίδιων των μαθητών/τριών της οποίας ο σχεδιασμός και η υλοποίηση προτείνεται να γίνει εκτός σχολικού ωραρίου. Το θέμα το οποίο θα διαπραγματευθεί η ταινία είναι ελεύθερο. Ταινίες γίνονται δεκτές μόνο από δημιουργούς με την ιδιότητα του/της μαθητή/τριας Γυμνασίου ή Λυκείου, ηλικίας 12-18 ετών. Η διάρκεια της ταινίας δεν πρέπει να ξεπερνά τα είκοσι (20) λεπτά. Τα στοιχεία τα οποία χρησιμοποιούνται στις ταινίες, αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία των δημιουργών, σε διαφορετική περίπτωση θα πρέπει να αναγράφονται πληροφορίες των στοιχείων (πχ. όνομα έργου, δημιουργός κ.λπ.) στο τέλος της ταινίας και στην περιγραφή του περιεχομένου. Η υποβολή των ταινιών θα γίνει στο email του σχολείου που θα λειτουργεί ειδικά για το φεστιβάλ, Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε..

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να απευθύνονται στο Καλλιτεχνικό Σχολείο Γέρακα στο e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. καθώς και στις κ.Χαρά Δαβιλά, Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. και κ.Ξένια Σκούρα, Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.