Σχετ.: το με αρ. πρωτ. 141867/Δ2/05-11-2021 εισερχόμενο έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ..

Απαντώντας στην από 08-06-2021 αίτησή σας και λαμβάνοντας υπόψη το με αρ. 60/04-11-2021 Απόσπασμα Πρακτικού του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ), σας ενημερώνουμε ότι εγκρίνουμε τη διεξαγωγή του Μαθητικού Διαγωνισμού στα Οικονομικά με τίτλο «ΕΡΜΗΣ».O εν λόγω Διαγωνισμός, ο οποίος διοργανώνεται από το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, για το σχολικό έτος 2021-22 και απευθύνεται σε μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης του Λυκείου όλης της χώρας. Επισημαίνεται ότι η υλοποίηση του εν λόγω διαγωνισμού θα πραγματοποιηθεί τηρώντας απαρέγκλιτα τις οδηγίες του ΥΠΑΙΘ και του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ) για την προστασία από τον κορονοϊό-COVID 19 και σύμφωνα με τις εξής προϋποθέσεις:
1.
Η Προκήρυξη του Διαγωνισμού να αποσταλεί στις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, οι οποίες να μεριμνήσουν για την έγκαιρη ενημέρωση των σχολείων της αρμοδιότητάς τους σε ό,τι αφορά στον Διαγωνισμό.
2. Τυχόν προετοιμασία των μαθητών/τριών για τη συμμετοχή στον διαγωνισμό να γίνει εκτός διδακτικού ωραρίου.
3. Η συμμετοχή μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών να είναι προαιρετική.