Σχετ. έγγραφα: 1. Η με αρίθμ. 1614/Υ1/8-1-2020 Απόφαση της Υπουργού και των Υφυπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων (Β΄8)
                     2. Το με αρ. πρωτ. 123872/10-10-2022 εισερχόμενο έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Σας ενημερώνουμε ότι ο Τομέας Ενημέρωσης και Εκπαίδευσης της Υπηρεσίας Συντήρησης Μνημείων Ακρόπολης (ΥΣΜΑ) του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού επαναφέρει τον δανεισμό των Εκπαιδευτικών Μουσειοσκευών για όλα τα σχολεία της χώρας, κατά το σχολικό έτος 2022-2023. Ο δανεισμός των μουσειοσκευών είχε ανασταλεί λόγω της ανάγκης περιορισμού της διασποράς του κορωνοϊού. Οι Μουσειοσκευές ( https://www.ysma.gr/εκπαιδευτικές-δράσεις/εκπαιδευτικόυλικό/μουσειοσκευές/)
αποτελούν ένα πολύπλευρο εποπτικό υλικό που δανείζεται δωρεάν στα σχολεία για χρονικό διάστημα τριών εβδομάδων.

Για περισσότερες πληροφορίες οι εκπαιδευτικοί μπορούν να απευθύνονται στον Τομέα Ενημέρωσης και Εκπαίδευσης (τηλ. 210 9239186, ηλεκτρονική διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε..)