Αναφορικά με τη διαδικασία έγκρισης μαθητικών διαγωνισμών, εκπαιδευτικών προγραμμάτων και δράσεων, σας ενημερώνουμε τα εξής:
Η Γενική Δ/νση Σπουδών Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας & Θρησκευμάτων ενημερώνει τους ενδιαφερόμενους (φορείς, οργανισμούς, υπηρεσίες, ΜΚΟ, ΑΕΙ, επιστημονικές ενώσεις, δήμους, υπουργεία, νοσοκομεία, μουσεία, αθλητικές ομοσπονδίες, κλπ) που επιθυμούν να υλοποιήσουν εκπαιδευτικά προγράμματα, δράσεις και μαθητικούς διαγωνισμούς σε σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης όλων των τύπων (Γενικής, Επαγγελματικής και Ειδικής Εκπαίδευσης), ότι για το σχολικό έτος 2018-19, καλούνται να καταθέσουν τον πλήρη φάκελο με τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την έγκριση των ανωτέρω δράσεων αποκλειστικά εντός της περιόδου από τη Δευτέρα 2 Απριλίου 2018 έως και την Παρασκευή 29 Ιουνίου 2018 ηλεκτρονικά ή ταχυδρομικά στις αντίστοιχες Διευθύνσεις του ΥΠΠΕΘ.
Αιτήματα που θα κατατίθενται πέραν της ανωτέρω ημερομηνίας, δεν θα εξετάζονται.
Στόχος είναι η έγκαιρη έγκριση όλων των εκπαιδευτικών προγραμμάτων, δράσεων και μαθητικών διαγωνισμών, ώστε στην έναρξη της σχολικής χρονιάς, οι σύλλογοι διδασκόντων των σχολικών μονάδων Π.Ε. και Δ.Ε., έχοντας συνολική εικόνα των εγκεκριμένωνω, να προβαίνουν στον ετήσιο προγραμματισμό της σχολικής τους μονάδας.
Οι μαθητικοί διαγωνισμοί, τα εκπαιδευτικά προγράμματα και δράσεις που έχουν εγκριθεί με την ανωτέρω διαδικασία θα αναρτώνται στην ιστοσελίδα του ΥΠΠΕΘ,. Στην προσπάθειά μας να εξασφαλίσουμε την ενημέρωση όλων των ανωτέρω φορέων και στο πλαίσιο της συνεργασίας σας με κάποιους από αυτούς τους φορείς, παρακαλείστε όπως τους ενημερώσετε για την πιστή τήρηση των ημερομηνιών, προκειμένου να προβούν εγκαίρως στην κατάθεση του αιτήματός τους για την έγκριση των προγραμμάτων, διαγωνισμών, δράσεων που προτίθενται να υλοποιήσουν κατά το επόμενο σχολικό έτος.