Η Διευθύντρια της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καστοριάς εύχεται καλή επιτυχία στους μαθητές και τις μαθήτριες που συμμετέχουν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των Ημερήσιων και Εσπερινών Γ.Ε.Λ. και Ε.ΠΑΛ. Οι εξετάσεις αυτές αποτελούν το αποκορύφωμα μιας πολυετούς και συστηματικής προσπάθειας, η οποία επιστράτευσε όλες τις δυνάμεις των υποψηφίων με σκοπό την επίτευξη των προσωπικών τους στόχων. Οι μαθητές και οι μαθήτριες προσέρχονται στις εξετάσεις έχοντας τη στήριξη των εκπαιδευτικών, που έδωσαν τα εφόδια, και των οικογενειών τους, που ήταν στο πλευρό τους με κάθε τρόπο. Θα πρέπει να επισημανθεί ότι οι εξετάσεις αυτές σηματοδοτούν την αρχή των ευκαιριών που ανοίγονται στη ζωή και σε καμία περίπτωση δεν αντιπροσωπεύουν τον μοναδικό τρόπο για την υλοποίηση των προσδοκιών. Το μέλλον επιφυλάσσει πολλές ακόμη δυνατότητες για μια καλή σταδιοδρομία. Η προσήλωση στους στόχους και η εργατικότητα αποτελούν τις βασικές προϋποθέσεις για να φτάσει κάποιος στη δική του «Ιθάκη».

Ας επικρατήσουν αυτές τις μέρες η ψυχραιμία, η δύναμη και η αισιοδοξία για την ευόδωση των προσπαθειών. Την άριστη διεξαγωγή και την εγκυρότητα των εξετάσεων εγγυάται η πείρα του εκπαιδευτικού προσωπικού που εμπλέκεται στη διαδικασία.

Μαρνέρη Ευγενία