Σχετ. έγγραφα: α) το με αρ. πρ. 115861/Δ2/23-09-2022 εισερχόμενο έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.
β) η υπό στοιχεία 1614/Υ1/8-1-2020 Απόφαση της Υπουργού και των Υφυπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων (Β΄ 8).

Απαντώντας στην αίτηση που μας απέστειλε η Αστική Μη κερδοσκοπική Εταιρεία «ARC ΝΕΩΝ & ΖΩΗΣ» και αφορά σε αίτημα έγκρισης διεξαγωγής του μαθητικού διαγωνισμού με τίτλο: «Πανελλήνιος Διαγωνισμός Λυκείων Διοίκηση Επιχειρήσεων με Προσομοιωτή-Young Business Talents» που διοργανώνει η εν λόγω εταιρεία, σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με το Απόσπασμα Πρακτικού 50/22-09- 2022 του Δ.Σ. του Ι.Ε.Π., εγκρίνουμε τη διεξαγωγή του εν λόγω Διαγωνισμού που απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων και όλων των τύπων λυκείου, όλων των σχολικών μονάδων της χώρας για το σχολικό έτος 2022-2023 αυστηρά υπό τις παρακάτω προϋποθέσεις:
1. Η συμμετοχή των μαθητών/τριών στην ως άνω δράση να είναι προαιρετική και να πραγματοποιείται με τη σύμφωνη γνώμη της Διεύθυνσης της εκάστοτε σχολικής μονάδας και του Συλλόγου Διδασκόντων και Διδασκουσών αυτής και σύμφωνα με τους όρους και τις προϋποθέσεις που ορίζονται στην κείμενη νομοθεσία για τις σχολικές δράσεις στο πλαίσιο της σχολικής ζωής. Απαραίτητη προϋπόθεση αποτελεί η μη παρακώλυση του σχολικού προγράμματος και η ασφάλεια των μαθητών/τριών.