Με ιδιαίτερη χαρά, Σας γνωστοποιούμε ότι το Προκόπειο Πολυδύναμο Εκκλησιαστικό Κέντρο, με τις ευλογίες του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς, π. Ιουστίνου, προκηρύσσει Μαθητικό Διαγωνισμό Έκφρασης & Δημιουργίας, με θέμα την «Το όνειρο του παιδιού είναι η ειρήνη» (Γιάννης Ρίτσος). Αποτελεί προσπάθεια προσέγγισης – σπουδής στην έννοια και στο περιεχόμενο της ειρήνης. Ο διαγωνισμός υλοποιείται στο πλαίσιο του θεσμού «Ευγένεια 2023».
Απευθύνεται σε μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και αφορά στους παρακάτω τομείς:
1. Διαγωνισμός Ζωγραφικής για μαθητές Δημοτικού.
2. Διαγωνισμός Ποίησης και Λογοτεχνίας για μαθητές Γυμνασίου - Λυκείου.
3. Διαγωνισμός Δημιουργίας Ψηφιακού Βίντεο για μαθητές Γυμνασίου - Λυκείου.
4. Διαγωνισμός Μουσικής Σύνθεσης για μαθητές Γυμνασίου – Λυκείου.

Για περισσότερες πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στο Προκόπειο Πολυδύναμο Εκκλησιαστικό Κέντρο της Ιεράς Μητροπόλεως Νέας Κρήνης & Καλαμαριάς (Καραμαούνα 29, Καλαμαριά), στον ιστότοπο www.imkal.gr , στην  ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. και στο τηλέφωνο 2310 487-292.