Σχετ. Έγγραφο.: το με αρ. πρωτ. 7727/Δ2/22-1-2022 εισερχόμενο έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Απαντώντας στο με αρ. πρωτ. 01/06-06-2021 αίτημα του Συνδέσμου Φιλολόγων Καστοριάς, και λαμβάνοντας υπόψη το με αρ. πρ. 3/20-01-2022 Απόσπασμα Πρακτικού του Δ.Σ. του ΙΕΠ, σας ενημερώνουμε ότι εγκρίνουμε τη διεξαγωγή του Διαγωνισμού Ορθογραφίας, που διοργανώνει ο Σύνδεσμος Φιλολόγων Καστοριάς, ο οποίος απευθύνεται σε μαθητές/τριες Γ΄ τάξης Γυμνασίου Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καστοριάς για το σχολικό έτος 2021-2022.
Στόχος του εν λόγω διαγωνισμού είναι η εξοικείωση των μαθητών/τριών με την ελληνική γλώσσα, ώστε να αναγνωρίσουν τη σημαντικότητά της. Επίσης, θα δοθεί η ευκαιρία στους/στις μαθητές/τριες να εκτιμήσουν τη μοναδικότητα και τον πλούτο της ελληνικής γλώσσας και να αναγνωρίσουν τον σημαντικότατο ρόλο της γραμματικής και ετυμολογικής λειτουργίας των λέξεων. Εκτός αυτού, γίνεται αντιληπτή η διαχρονικότητα της γλώσσας ανατρέχοντας στις ρίζες των λέξεων,
που καθορίζουν και τη σημασία τους.
Ο διαγωνισμός θα πραγματοποιηθεί
την Κυριακή 27 Φεβρουαρίου 2022 με ώρα έναρξης στις 10.30 και διάρκεια τέσσερις (04) ώρες.