Σχετικό: Η αρ. πρωτ. 147236/Θ2/16-11-2021 Πρόσκληση του 8ου Μαθητικού Διαγωνισμού σχ. έτους 2021-2022 με θέμα «Το Ολοκαύτωμα και οι Έλληνες Εβραίοι»

Σε συνέχεια του ως άνω σχετικού, σας γνωρίζουμε ότι για τη σχολική χρονιά 2021-2022, με αφορμή την Ελληνική Προεδρία στον IHRA (International Holocaust Remembrance Alliance) προστίθεται ειδική διάκριση για διεθνή προβολή ενός (1) εκ των πέντε (5) βραβευθέντων έργων, η οποία θα  απονεμηθεί βάσει σχετικής αξιολόγησης από την Επιτροπή Αξιολόγησης του 8ου Μαθητικού Διαγωνισμού με διευρυμένη σύνθεση.

Η διεθνής προβολή του έργου που θα βραβευθεί με την ειδική διάκριση θα έχει τη δυνατότητα να πραγματοποιηθεί είτε διαδικτυακά είτε κατόπιν μετακίνησης και με φυσική παρουσία των μαθητών/τριών, συνοδεία του/της  επιβλέποντος/ουσας εκπαιδευτικού, εντός ?/και εκτός Ελλάδος, εφόσον το επιτρέπουν οι επιδημιολογικές συνθήκες.