Σχετ.: Το με αρ. πρωτ. εισ. Υ.ΠΑΙ.Θ. 142936/Δ2/09-11-2021 έγγραφο

Απαντώντας στο από 08-06-2021 αίτημά σας για έγκριση εκπαιδευτικού προγράμματος και λαμβάνοντας υπόψη τη σχετική εισήγηση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (πράξη 60/2021 του Δ.Σ.), σας γνωρίζουμε ότι εγκρίνεται η υλοποίηση του προγράμματος με τίτλο: «BioSTEM - Ένα σύγχρονο εκπαιδευτικό εργαλείο έρευνας και καινοτομίας Βιολογίας, Μοριακής Βιολογίας και Εξατομικευμένης Θεραπείας» για το σχολικό έτος 2021-2022.

Το πρόγραμμα, το οποίο συνδυάζει διαδικτυακή πλατφόρμα (on line μαθήματα, μαθησιακά εργαλεία όπως θεατρικά δρώμενα, βιωματικά παιχνίδια και παιχνίδια escape CLASSroom, διαδικτυακά παιχνίδια, κόμικς) και επίσκεψη στα σχολεία για πραγματοποίηση εργαστηριακών δράσεων με αυτοφερόμενο εργαστηριακό εξοπλισμό του, κρίνεται επιστημονικά έγκυρο, παιδαγωγικά κατάλληλο και χρήσιμο για την STEM εκπαίδευση και τη Βιολογία. Η προσέγγιση και η στοχοθεσία του προγράμματος συνάδουν με τα Προγράμματα Σπουδών και δύναται να συμβάλλουν στον εμπλουτισμό και στην εξέλιξη των διδακτικών τους στόχων.