Απαντώντας στο από 13/05/2021 αίτημά σας, σχετικά με την έγκριση της εφαρμογής του Εκπαιδευτικού Προγράμματος με τίτλο: «Κατακλυσμός του Νώε-Μια σύγχρονη ιστορία» για μαθητές/τριες δημοτικών σχολείων και γυμνασίων της χώρας σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με το Απόσπασμα Πρακτικού 55/14-10-2021 του Ι.Ε.Π., εγκρίνεται το ανωτέρω εκπαιδευτικό πρόγραμμα, για το σχολικό έτος 2021-22 και θα πραγματοποιηθεί, εφόσον τηρηθούν απαρέγκλιτα οι οδηγίες του Υ.ΠΑΙ.Θ. και του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας για την προστασία από τον κορωνοϊό COVID- 19 και, επιπλέον, με τις εξής προϋποθέσεις:
1. Η συμμετοχή των σχολικών μονάδων στο πρόγραμμα να είναι προαιρετική για τους/τις μαθητές/ήτριες και να πραγματοποιείται με τη σύμφωνη γνώμη της Διεύθυνσης και του Συλλόγου Διδασκόντων/ουσών, σύμφωνα με τους όρους και τις προϋποθέσεις που ορίζονται στην κείμενη νομοθεσία για τις διδακτικές/εκπαιδευτικές επισκέψεις και εκπαιδευτικές εκδρομές. Απαραίτητη προϋπόθεση αποτελεί η μη παρακώλυση του σχολικού προγράμματος και η ασφάλεια των μαθητών/τριών.