Σχετ.: α) τo με αρ. πρωτ. 60098/Δ7/28-5-2021 εισερχόμενo έγγραφo του Υ.ΠΑΙ.Θ.
β)το με αρ. πρωτ.123854/Δ7/1-10-2021 εισερχόμενο έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ. (Απόσπασμα Πρακτικού του ΙΕΠ)

Σε απάντηση του ανωτέρω (α) σχετικού και έχοντας υπόψη το με αρ.51/30-09-2021 Απόσπασμα Πρακτικού του Ι.Ε.Π., σας ενημερώνουμε ότι εγκρίνεται για το σχολικό έτος 2021-2022 η υλοποίηση του εκπαιδευτικού προγράμματος με τίτλο: «Υιοθεσία αρχαίων θεάτρων. Μαθητές ξεναγούν μαθητές στα αρχαία θέατρα», το οποίο απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες Α΄/βάθμιας Δ/βάθμιας Εκπαίδευσης, σχολικών μονάδων της χώρας και ελληνικών σχολείων του εξωτερικού, υπό τις εξής προϋποθέσεις:
1. Η συμμετοχή των σχολικών μονάδων στο προτεινόμενο πρόγραμμα να είναι
προαιρετική και δωρεάν για τους μαθητές και τις μαθήτριες σε κάθε περίπτωση και ανεξαρτήτως του τρόπου υλοποίησής του (διαδικτυακά ή/και δια ζώσης).
2. Το πρόγραμμα να υλοποιείται μετά από σχετική απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων και τη σύμφωνη γνώμη της Διεύθυνσης της σχολικής μονάδας.

3. Σε περίπτωση υλοποίησης του προγράμματος στον σχολικό χώρο μπορούν να εισέρχονται δύο (2) άτομα το ανώτερο σε κάθε Τμήμα πλέον του εκπαιδευτικού, σύμφωνα με το 147ο Απόσπασμα Πρακτικού της Εθνικής Επιτροπής  Προστασίας Δημόσιας Υγείας έναντι του κορωνοϊού COVID-19.