Σχετικό έγγραφο: το με αρ. πρ. 7884/Δ2/22-01-2021 εισερχόμενο έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Σε συνέχεια της με αρ.πρ. Φ15/1422/Δ2/08-01-2021 έγκρισης του ΥΠΑΙΘ για τη διεξαγωγή του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Βιολογίας για μαθητές/τριες των Β΄και Γ΄ τάξεων Γενικών Λυκείων όλης της χώρας, σας κοινοποιούμε σχετική ενημέρωση της Πανελλήνιας Ένωσης Βιοεπιστημόνων με την οποία αναθεωρούνται οι προγραμματισμένες ενέργειες και συγκεκριμένα οι Διοργανωτές προβαίνουν σε ακύρωση της Α? φάσης του εν λόγω Διαγωνισμού λόγω ότι τα σχολεία λειτουργούν χωρίς τη φυσική παρουσία των μαθητών/τριών, γεγονός που καθιστά αδύνατη την οργάνωση και τη διεξαγωγή του διαγωνισμού (ορισμό εξεταστικών κέντρων, επιτροπών, επιτηρητών, κ.α.) σε όλη τη χώρα.