Σχετ. έγγραφα:1) το με αρ. πρ. 105208/Δ2/31-08-2022 εισερχόμενο έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.
2) η υπό στοιχεία 1614/Υ1/8-1-2020 Απόφαση της Υπουργού και των Υφυπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων(Β΄ 8).
Σας αποστέλλουμε συνημμένη πρόσκληση της Οικουμενικής Ομοσπονδίας Κωνσταντινουπολιτών για υποβολή υποψηφιοτήτων μαθητών/τριών των δύο τελευταίων τάξεων του Λυκείου που κατάγονται αποκλειστικά από την Κωνσταντινούπολη (2ης και 3ης γενιάς εκπατρισμένοι Κωνσταντινουπολίτες), στο πλαίσιο υποστήριξης της προετοιμασίας τους για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις, και παρακαλούμε να τη διαβιβάσετε στις σχολικές μονάδες αρμοδιότητάς σας. Επισημαίνεται ότι οι τελειόφοιτοι μαθητές/τριες που έλαβαν πέρυσι υποτροφία ή είχαν υποβάλει αίτηση πρέπει να υποβάλουν ξανά υποψηφιότητα.
Η καταληκτική ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων είναι η
Δευτέρα 10 Οκτωβρίου 2022 και η ηλεκτρονική διεύθυνση, όπου θα υποβληθεί το συνημμένο έντυπο αίτησης, είναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. με την ένδειξη «Υποτροφίες Μαθητών ΟΙ.ΟΜ.ΚΩ.».