Σχετ.: 1. Το με αριθ. 55108/Δ1/16-05-2022 εισερχόμενου εγγράφου του Υ.ΠΑΙ.Θ

2. Η με αριθμ. 52/29-09-2022 Πράξη του Δ.Σ. του ΙΕΠ

Σε απάντηση του με αριθ. 55108/Δ1/16-05-2022 εισερχόμενου εγγράφου του Υ.ΠΑΙ.Θ. σας ενημερώνουμε ότι, με βάση το απόσπασμα της υπ΄ αριθμ. 52/29-09-2022 Πράξης του Δ.Σ. του ΙΕΠ, εγκρίνεται το αίτημά σας σχετικά με την υλοποίηση εκπαιδευτικών προγραμμάτων που απευθύνονται σε μαθητές και μαθήτριες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2022-2023. Τα περιεχόμενα των εν λόγω προγραμμάτων προσεγγίζουν με βιωματικό, διαδραστικό ευχάριστο και παιγνιώδη, σε αρκετές περιπτώσεις, τρόπο τα θέματα στα οποία αναφέρονται, ενισχύοντας την ομαδοσυνεργατική, διερευνητική και ανακαλυπτική μάθηση. Τα περισσότερα προγράμματα υλοποιούνται με τη συνεργασία εξειδικευμένων επαγγελματιών, συνεργατών του Π.Ι.Ο.Π. στους χώρους του ιδρύματος ή στα κατά τόπους μουσεία, ενώ παράλληλα δύναται να υλοποιηθούν κατά την κρίση του/της εκπαιδευτικού στο πλαίσιο συναφών προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων ή και στα Εργαστήρια Δεξιοτήτων όσον αφορά στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση και το Γυμνάσιο και στο πλαίσιο διδασκαλίας επιμέρους γνωστικών αντικειμένων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σε ενότητες που προσφέρονται για ανάλογες προεκτάσεις.