Σας ενημερώνουμε ότι στο πλαίσιο του Εθνικού Προγράμματος Δράσεων του Ευρωπαϊκού Έτους για την Ανάπτυξη 2015 προκηρύσσεται Διαγωνισμός συγγραφής σύντομου άρθρου με θέμα «Ο κόσμος-εμείς-το μέλλον», ο οποίος θα διεξαχθεί μεταξύ των μαθητών της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σε δύο κατηγορίες:

Α) κατηγορία μαθητών Γυμνασίου και Β) κατηγορία μαθητών Λυκείου.

Καθώς το 2015 σηματοδοτεί τόσο την εκκίνηση των νέων στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης για τις επόμενες δεκαετίες όσο και τη χάραξη στρατηγικής για την αναπτυξιακή εκπαίδευση, θεωρείται σημαντική η συμμετοχή των μαθητών σε μία δράση που θα τους ευαισθητοποιήσει και θα τους βοηθήσει να αντιληφθούν ότι ανήκουμε όλοι σε μία κοινωνία με κοινά παγκόσμια προβλήματα.

Η συμμετοχή έκαστου μαθητή θα έχει την μορφή σύντομου ενημερωτικού άρθρου ( 200 έως 220 λέξεις), το οποίο θα μπορούσε ενδεχομένως να δημοσιευθεί σε σχολική εφημερίδα/περιοδικό, να αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του σχολείου και γενικότερα να συμβάλει στην πληροφόρηση για τα διεθνή αναπτυξιακά θέματα.

Συνημμένα:
Download this file (EYD 2015.doc)EYD 2015.doc[ ]112 kB