ΑΠΟΦΑΣΗ

Ο ΑΝΤΙΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

Έχοντας υπόψη:

Τις διατάξεις:

Α. Του άρθρου 186 τομ. Η αριθμ. 5 του Νόμου 3852/7-6-2010 (ΦΕΚ 87/7-6-2010)

Β. Του Π.Δ. 201/13-7-98 (φεκ 161 τ. Α΄) αρθρ. 4, σύμφωνα με την οποία έκτακτες εορταστικές εκδηλώσεις πραγματοποιούνται με απόφαση του οικείου πρώην Νομάρχη και νυν Αντιπεριφερειάρχη, όταν πρόκειται για εκδηλώσεις τοπικού ενδιαφέροντος, καθώς και των Π.Δ. 200/2001 και 104/1979.

Γ. Το γεγονός ότι η παρέλαση του Καστοριανού Καρναβαλιού αποτελεί σημαντική πολιτιστική εκδήλωση όλου του Νομού, εξαιρετικής σημασίας για την διατήρηση της τοπικής πολιτιστικής κληρονομιάς, η οποία απαιτεί την συμμετοχή όλων των Καστοριανών και κυρίως της νεολαίας, που δεν συμβαίνει καθημερινά και υπό συνήθεις συνθήκες παρά μόνο τη συγκεκριμένη ημερομηνία για το καλωσόρισμα του καινούργιου χρόνου και η οποία έχει καταλήξει να θεωρείται τοπική εορτή πανελλαδικά γνωστή.

Δ. Την  ανάγκη συμμετοχής σ΄ αυτήν, όπως δεκαετίες τώρα συμβαίνει, όλων  των

σχολείων όλης της Περιφερειακής Ενότητας.

Αποφασίζουμε

Την διακοπή των μαθημάτων των σχολείων όλων των εκπαιδευτικών βαθμίδων, όλης  της  Περιφερειακής  Ενότητας  κατά  την  08/01/2019.

Συνημμένα:
Download this file (ΚΛΕΙΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΓΙΑ ΡΑΓΚΟΥΤΣΑΡΙΑ.docx)ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΩΝ[ ]21 kB