Σας υπενθυμίζουμε ότι, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 7 της αριθμ.Φ.253/193309/Α5/2015(ΦΕΚ 2647 Β΄) Υπουργικής Απόφασης Πρόσβασης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση υποψηφίων με τις πανελλαδικές εξετάσεις Γενικού Λυκείου του Ν.4186/2013, όπως τροποποιήθηκε με την αριθμ.Φ.253/126152/Α5/2017(ΦΕΚ 2754 Β΄) όμοια, ισχύει ότι:
Οι μαθητές της τελευταίας τάξης ΓΕΛ που έχουν υποβάλει Αίτηση-Δήλωση συμμετοχής στις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ και παραπέμπονται στην ειδική εξεταστική περίοδο το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Ιουνίου για λήψη απολυτηρίου, μπορούν να λάβουν μέρος στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του ίδιου έτους και εφόσον αποκτήσουν απολυτήριο τον Ιούνιο του ίδιου έτους συμμετέχουν στη διαδικασία επιλογής για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση. Στην περίπτωση που οι ανωτέρω μαθητές δεν αποκτήσουν απολυτήριο τον Ιούνιο, ύστερα από τις εξετάσεις της ειδικής εξεταστικής περιόδου του Ιουνίου, η συμμετοχή τους στις πανελλαδικές εξετάσεις θεωρείται άκυρη και αποκλείονται από τη διαδικασία επιλογής για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση. Αν ο ίδιος υποψήφιος τον επόμενο χρόνο επιθυμεί την εισαγωγή του στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση θα πρέπει να συμμετάσχει εκ νέου στις πανελλαδικές εξετάσεις

ΘΕΜΑ:
Α. Καθορισμός προγράμματος πανελλαδικών εξετάσεων έτους 2018:
1. μαθημάτων ημερήσιων και εσπερινών ΓΕΛ, γενικής παιδείας και προσανατολισμού
2. μαθημάτων ημερήσιων και εσπερινών ΕΠΑΛ γενικής παιδείας και ειδικότητας
3. ειδικών μαθημάτων των υποψηφίων για εισαγωγή στα οικεία Τμήματα
Β. Ορισμός προθεσμίας υγειονομικής εξέτασης και πρακτικής δοκιμασίας των υποψηφίων για εισαγωγή στα ΤΕΦΑΑ.\

...

Download this file (04_04_18_Προγραμμα_2018_Υ_Α_.pdf)04_04_18_Προγραμμα_2018_Υ_Α_.pdf[ ]404 kB

Όσον αφορά στην πορεία διδασκαλίας της εξεταστέας-διδακτέας ύλης παρακαλούνται οι Διευθυντές των Γενικών Λυκείων, στα οποία παρατηρείται καθυστέρηση στη διδασκαλία των μαθημάτων που εξετάζονται και πανελλαδικά, σε συνεργασία με τους συλλόγους διδασκόντων να προβούν άμεσα σε αναμόρφωση του ωρολογίου προγράμματος με σκοπό την ολοκλήρωσή της.
Τονίζεται ότι οι εκπαιδευτικοί πρέπει να έχουν ολοκληρώσει την εξεταστέα-διδακτέα ύλη μέχρι τη λήξη των μαθημάτων.

Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, όλοι οι υποψήφιοι/ες που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ, πρέπει να υποβάλουν στο Λύκειό τους σχετική Αίτηση-Δήλωση εντός του Μαρτίου του έτους συμμετοχής τους. Πιο συγκεκριμένα με την Φ.253/193309/Α5 (ΦΕΚ 2647 Β΄/2015) Υ.Α., όπως τροποποιήθηκε με την Φ.253/16678/Α5 (ΦΕΚ 353 Β΄/2018) ορίζεται ότι οι μαθητές/ριες της Γ΄ τάξης ημερήσιου και Δ΄ τάξης εσπερινού Γενικού Λυκείου οι οποίοι επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις ημερήσιου ή εσπερινού Γενικού Λυκείου αντίστοιχα, υποβάλλουν στο Λύκειο φοίτησής τους σχετική Αίτηση – Δήλωση.
Την Αίτηση – Δήλωση υποβάλλουν και οι κάτοχοι απολυτηρίου Γενικού Λυκείου ή Ενιαίου Λυκείου ή άλλου τύπου Λυκείου ή αντίστοιχου Σχολείου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ή δευτεροβάθμιου κύκλου σπουδών Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑΛ), καθώς και οι κάτοχοι ισότιμου τίτλου Επαγγελματικού Λυκείου (πτυχίο Β΄ κύκλου ΤΕΕ, ΤΕΛ, ΕΠΛ), εφόσον επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του Γενικού Λυκείου οποιοδήποτε άλλο έτος από αυτό που απέκτησαν τον απολυτήριο τίτλο τους.
Ως προθεσμία για την υποβολή της Αίτησης – Δήλωσης των υποψηφίων που επιθυμούν να λάβουν μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις των ΓΕΛ έτους 2018, ορίζεται το χρονικό διάστημα από την Παρασκευή 16 ως και την Πέμπτη 29 Μαρτίου 2018.

Σύμφωνα με την παρ. 1 του άρθρου 28 του ν. 4521/2018 (ΦΕΚ 38 Α΄) που ψηφίστηκε πρόσφατα, καθώς και με το άρθρο 3 της με αριθμ. Φ.151/43612/Α5/15-3-2018 Υπουργικής Απόφασης για τη διαδικασία εισαγωγής στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση υποψηφίων ΕΠΑΛ, με το σύστημα εισαγωγής που θεσπίστηκε με το ν. 4186/2013 (ΦΕΚ 193 Α΄) και τον ν. 4386/2016 (ΦΕΚ 83/Α΄) οι υποψήφιοι/ες για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις ΕΠΑΛ έτους 2018, για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση υποβάλλουν Αίτηση - Δήλωση από 16 Μαρτίου μέχρι και 29 Μαρτίου 2018. Αίτηση-Δήλωση για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις ΕΠΑΛ μπορούν να υποβάλουν: