Σας ενημερώνουμε ότι η Πολεμική Αεροπορία στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για τον προστάτη της Αρχάγγελο Μιχαήλ, προγραμματίζει, το Σάββατο 7 Νοεμβρίου 2020, στην Αεροπορική Βάση Δεκέλειας, εκδήλωση που θα περιλαμβάνει πτήσεις μαθητών/τριών της Γ΄ Τάξης Λυκείου σχολικού έτους 2020-21.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να υποβάλουν ηλεκτρονική αίτηση, μέσω της επίσημης ιστοσελίδας της ΠΑ (www.haf.gr) έως την Πέμπτη 29 Οκτωβρίου 2020 (23:59) και η επιλογή θα πραγματοποιηθεί κατόπιν κλήρωσης, η οποία θα διεξαχθεί την Παρασκευή 30 Οκτωβρίου 2020 στο Γενικό Επιτελείο Αεροπορίας.

Για τους/τις μαθητές/τριες που θα επιλεγούν για να συμμετάσχουν στην εν λόγω εκδήλωση απαιτούνται, σύμφωνα με τα ισχύοντα θεσμικά κείμενα:

• Η προσκόμιση Υπεύθυνης Δήλωσης ? Συγκατάθεσης του Γονέα (για ανηλίκους)
  • Η επιτυχής περάτωση των ιατρικών εξετάσεων πτητικής ικανότητας στο Κέντρο Αεροπορικής Ιατρικής
  • Η επιτυχής περάτωση εκπαίδευσης σε μέτρα ασφαλείας και διαδικασίες ανάγκης.

Το ενδεικτικό πρόγραμμα της εκδήλωσης περιλαμβάνει:

• Παρασκευή 6 Νοεμβρίου 2020, διενέργεια ιατρικών εξετάσεων στο Κέντρο Αεροπορικής Ιατρικής
  • Σάββατο 7 Νοεμβρίου 2020, εκπαίδευση και πραγματοποίηση πτήσεων στη Σχολή Ικάρων.

Για τους/τις μαθητές/τριες και τις οικογένειές τους, που θα επιλέγουν και διαμένουν εκτός Νομού Αττικής, δύναται να τους παρασχεθεί, εάν το επιθυμούν, δωρεάν διαμονή και σίτιση σε εγκαταστάσεις της ΠΑ. Επιπλέον υπάρχει δυνατότητα κάλυψης των μετακινήσεων τους, εντός Νομού Αττικής, για τις ανάγκες της εκδήλωσης.
Συνημμένα σας αποστέλλουμε την
ανακοίνωση της εκδήλωσης η οποία έχει αναρτηθεί στη διαδικτυακή πύλη της ΠΑ στον παρακάτω σύνδεσμο:

Οι μαθητές/τριες που επιθυμούν να δηλώσουν συμμετοχή στην εν λόγω εκδήλωση θα πρέπει να συμπληρώσουν την ηλεκτρονική φόρμα δήλωσης επιθυμίας συμμετοχής στον παρακάτω σύνδεσμο:

Οι επιμέρους λεπτομέρειες της εκδήλωσης, καθώς και το ακριβές πρόγραμμα αυτής θα γνωστοποιηθούν με νεότερη ανακοίνωση.