Αγαπητοί/ες μαθητές/τριες,

με λύπη σας ανακοινώνουμε ότι η φετινή Διεθνής Ολυμπιάδα Βιολογίας (IBO) 2021, που επρόκειτο να διεξαχθεί στην Πορτογαλία, ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ από την διοργανώτρια χώρα, λόγω της πανδημίας. Εναλλακτικά, προτείνεται ένας διαδικτυακός «διαγωνισμός», ο οποίος δεν οδηγεί σε διακρίσεις, καθώς δεν θα δοθούν μετάλλια, ούτε θα εκδοθεί σειρά κατάταξης. Ως εκ τούτου δεν ισχύουν ούτε και τα προνόμια που έχει η Διεθνής Ολυμπιάδα, όπως η δυνατότητα εισαγωγής σε Α.Ε.Ι. καθ? υπέρβαση.
Η Οργανωτική Επιτροπή του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Βιολογίας εξέτασε πολύ προσεκτικά τη δυνατότητα συμμετοχής σε αυτό το διαδικτυακό «διαγωνισμό» και εκτίμησε ότι δεν υπάρχουν οι προϋποθέσεις για το σχηματισμό της ελληνικής εθνικής αποστολής. Στην απόφασή μας αυτή συνυπολογίσαμε την υπάρχουσα επιδημιολογική κατάσταση, η οποία δεν επιτρέπει μετακινήσεις, τον βαθμό διαβλητότητας οποιουδήποτε τύπου διαδικτυακού διαγωνισμού, καθώς και την πιθανή αδυναμία των ΑΕΙ για εργαστηριακή επιμόρφωση των μαθητών. Η πρόταση της Ο.Ε. εγκρίθηκε από το Διοικητικό Συμβούλιο της Π.Ε.Β. , η οποία έχει την ευθύνη διοργάνωσης του Π.Δ.Β.
Ωστόσο, για όλους εσάς που αγαπάτε την Βιολογία, η Ο.Ε. του Π.Δ.Β. δρομολογεί μια σειρά δραστηριοτήτων, για το Σάββατο 10 Απριλίου 2021. Οι δραστηριότητες με τον τίτλο «Γίνε για μια μέρα Βιολόγος» θα περιλαμβάνουν διαδικτυακό κουίζ και άλλες δραστηριότητες, όπου οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων του Λυκείου θα μπορείτε να δοκιμάσετε και να εμπλουτίστε τις βιολογικές σας γνώσεις και δεξιότητες, με έναν άμεσο τρόπο, αλλά ταυτόχρονα και απαλλαγμένο από το άγχος της «επιτυχίας» και της «διάκρισης» που συνήθως συνοδεύουν έναν διαγωνισμό Στόχος μας είναι να έχετε ένα εποικοδομητικό, επιμορφωτικό αλλά και διασκεδαστικό ?βιολογικό διάλειμμα από τις σχολικές σας δραστηριότητες.

Συνημμένα:
Download this file (Ακύρωση ΙΒΟ 2021.pdf)Ακύρωση ΙΒΟ 2021.pdf[ ]837 kB