Σχετικό έγγραφο: το με αρ. πρ. 130132/Δ2/29-9-2020 εισερχόμενο έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Απαντώντας στο με αρ. πρωτ. 6839/15-5-2020 έγγραφο της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πέλλας , που αφορά σε αίτημα έγκρισης διεξαγωγής του εκπαιδευτικού προγράμματος με τίτλο: «Φεστιβάλ Εκπαιδευτικής  Ρομποτικής», σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με το Απόσπασμα Πρακτικού 46/24-09-2020 του Δ.Σ. του Ι.Ε.Π., εγκρίνουμε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο: «Φεστιβάλ Εκπαιδευτικής Ρομποτικής» της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πέλλας που απευθύνεται σε μαθητές/τριες Δ.Ε. της χώρας για το σχολικό έτος 2020-2021 και θα διεξαχθεί στις 15 και 16 Απριλίου 2021.
Στόχος της Δράσης είναι η γνωριμία μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών με την (εκπαιδευτική) ρομποτική, τη διάδοση της χρήσης της και την αξιοποίησή της σε διάφορους τομείς της εκπαίδευσης (Φυσικές Επιστήμες, Τεχνολογία,  Μηχανολογία, Ηλεκτρολογία, Ηλεκτρονική, Πληροφορική, Δομικά Έργα, Γεωπονική, Περιβαλλοντική Εκπαίδευση, Πολιτιστική Αγωγή, Ερευνητικές εργασίες, Ιστορία, Μαθηματικά, Υγεία, Μουσική, κ.ά.). Επίσης, η εν λόγω δράση στοχεύει στην ενημέρωση μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών για την συμβολή των ρομποτικής στην επίλυση προβλημάτων (περιβαλλοντικών, τεχνολογικών, επιστημονικών, υγείας, κ.ά.).