Απαντώντας στο με αρ. πρ. 65/11-05-2020 έγγραφό σας με θέμα «Έγκριση Φιλολογικών Διαγωνισμών (Ιστορίας, Ορθογραφίας, Ετυμολογίας) για μαθητές Γυμνασίων, Δημόσιων και Ιδιωτικών Σχολείων, της Ελλάδας», σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με το Απόσπασμα Πρακτικού 33/25-06-2020 του Δ.Σ. του Ι.Ε.Π., εγκρίνουμε τη διοργάνωση και διεξαγωγή των 5ων Φιλολογικών Αγώνων/Διαγωνισμών (Ιστορίας, Ορθογραφίας, Ετυμολογίας) για μαθητές/τριες Δημόσιων και Ιδιωτικών Γυμνασίων της χώρας από το Ιδιωτικό Γυμνάσιο του Κολεγίου σας, με τίτλο: «Στα μονοπάτια... της ιστορίας & των λέξεων!», σχολικού έτους 2020-2021.
Κάθε σχολείο που ενδιαφέρεται να δηλώσει συμμετοχή οφείλει να συμπληρώσει και να υποβάλει
ηλεκτρονικά τις αντίστοιχες των τριών διαγωνισμών ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ, καταγράφοντας α) τα στοιχεία του σχολείου, β) τα ονοματεπώνυμα των υποψήφιων μαθητών/τριών, μέχρι δεκαπέντε και για τους τρεις διαγωνισμούς συνολικά, και γ) τα στοιχεία ενός/μία τουλάχιστον συνοδού, γονέα ή καθηγητή/τριας. Η αίτηση συμμετοχής είναι αναρτημένη στη διεύθυνση http://filologikoiagones.blogspot.gr/ και πρέπει να υποβληθεί, το αργότερο, μέχρι τις 26/02/2021.