Απαντώντας στο από 26-06-2019 έγγραφό σας, σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με το Απόσπασμα Πρακτικού 29/18-07-2019 του Δ.Σ. του Ι.Ε.Π., εγκρίνουμε την διεξαγωγή του Μαθητικού Διαγωνισμού Ιστορίας με τίτλο «ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ (1821-1827).Απο το Ιάσιο έως την Γ? Εθνοσυνέλευση της Τροιζήνας με έμφαση στο Μεσολόγγι ως κιβωτό αξιών για τον νέο ελληνισμό» που απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων των Γυμνασίων και των Λυκείων της χώρας, για το σχολικό έτος 2019-2020,υπό τις εξής προϋποθέσεις:

1. Η γνωστοποίηση και η διάχυση δημοσιότητας σχετικά με τον εν λόγω διαγωνισμό θα γίνει με τρόπο θεμιτό και πρόσφορο.
2. Η συμμετοχή των μαθητών/τριών στον διαγωνισμό θα είναι προαιρετική υποβάλλοντας ο/η καθένας/καθεμία, στην περίπτωση που επιθυμεί να συμμετάσχει, χωριστά την δική του/της ατομική συμμετοχή με την απαραίτητη γονική συναίνεση.