Σας ενημερώνουμε ότι στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης θα υλοποιηθεί κατά το τρέχον σχολικό έτος 2017-2018 ένα καινοτόμο πρόγραμμα μουσικών δραστηριοτήτων με παράλληλες δράσεις πολιτιστικού περιεχομένου σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Π.Ε. & Δ.Ε. Κεντρικής Μακεδονίας. Το πρόγραμμα πραγματοποιείται εντός του σχολικού ωραρίου, στο πλαίσιο των μουσικών- πολιτιστικών διδακτικών επισκέψεων των μαθητών με τίτλο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης - « Ο Κόσμος της Μουσικής, Γνωρίζω ? Εκφράζομαι ? Δημιουργώ », απευθύνεται σε μαθητές Δημοτικών Σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων των νομών ευθύνης της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, αλλά και των υπολοίπων Περιφερειών της Ελλάδας που προγραμματίζουν εκπαιδευτικές επισκέψεις στην Θεσσαλονίκη και η συμμετοχή σε αυτό είναι δωρεάν.
Σκοπός του Προγράμματος είναι, καθ? όλη την διάρκεια του σχολικού έτους, να πραγματοποιούνται μουσικές δραστηριότητες, παιδαγωγικά παιχνίδια και δράσεις γνωριμίας με τον Κόσμο της Μουσικής αναδεικνύοντας και ενισχύοντας την δημιουργική έκφραση, την δυνατότητα ανάπτυξης ατομικών και ομαδικών μουσικών δεξιοτήτων καθώς και βασικές αξίες της Τέχνης και του Πολιτισμού.
Οι μουσικές δραστηριότητες των μαθητών θα αφορούν τα παρακάτω:

Περισσότερες πληροφορίες στο συνημμένο έγγραφο.