Σας ενημερώνουμε ότι η Γενική Διεύθυνση Μετάφρασης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής διοργανώνει για ενδέκατη χρονιά τον Διαγωνισμό για την ανάδειξη των καλύτερων νεαρών μεταφραστών της Ευρωπαϊκής Ένωσης «Juvenes Translatores», ο οποίος απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που γεννήθηκαν το 2000.

Στόχος του Διαγωνισμού είναι να προωθήσει, να αναγνωρίσει και να επιβραβεύσει την εκμάθηση ξένων γλωσσών αλλά και να εμπνεύσει τους νεαρούς γλωσσομαθείς. Τα σχολεία που επιθυμούν να συμμετάσχουν στον διαγωνισμό πρέπει να εγγραφούν ηλεκτρονικά στον ιστότοπο Juvenes Translatores: ec.europa.eu/translatores από την 1η Σεπτεμβρίου έως τις 20 Οκτωβρίου 2017. Εν συνεχεία, θα επιλεγούν τυχαία από τα σχολεία που θα έχουν εγγραφεί, εκείνα που θα κληθούν να συμμετάσχουν. Ο αριθμός των σχολείων κάθε χώρας που θα μπορέσουν να συμμετάσχουν εξαρτάται από τον αριθμό των εδρών που η χώρα αυτή έχει στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο.