Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

Έχοντας υπόψη την με αριθ. Φ3/120835/Δ4/2018 (B?2923) απόφαση, προσκαλεί: τους μόνιμους εκπαιδευτικούς των ΕΠΑ.Λ. των κλάδων/ειδικοτήτων ΠΕ80 έως ΠΕ90, ΤΕ01 και ΤΕ02 να υποβάλουν Αίτηση-Δήλωση προκειμένου να διατεθούν ολικά ή μερικά, ή να αποσπαστούν στις Περιφερειακές Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για να συμμετέχουν στις Ομάδες Υποστήριξης της Μαθητείας (Ο.Υ.Μ.) των ΕΠΑ.Λ. που λειτουργούν στα ΚΠΑ2 του ΟΑΕΔ για το σχολικό έτος 2019-2020.

Α. Προϋποθέσεις και όροι συμμετοχής

Οι αιτήσεις υποβάλλονται αποκλειστικά από την 10η/6/2019 έως και την 18η/6/2019. Δικαίωμα υποβολής Αίτησης-Δήλωσης έχουν οι εκπαιδευτικοί των κλάδων/ειδικοτήτων ΠΕ80 έως ΠΕ90, ΤΕ01 και ΤΕ02, οι οποίοι, προκειμένου να διατεθούν, θα πρέπει να ανήκουν οργανικά σε Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των οικείων Περιφερειακών Διευθύνεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, στην οποία υποβάλλουν την αίτηση. Οι εκπαιδευτικοί που υποβάλουν αίτηση για απόσπαση μπορούν να δηλώσουν και Περιφερειακές Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης πέραν αυτής στην οποία ανήκουν οργανικά. Δεν έχουν δικαίωμα υποβολής αίτησης συμμετοχής και αποκλείονται, όσοι κατέχουν θέση ευθύνης και θέση με θητεία στην εκπαίδευση, οι Διευθυντές και Υποδιευθυντές των Δ.Ι.Ε.Κ. και των Σ.Δ.Ε..