Σε απάντηση ερωτημάτων που δέχτηκε η Υπηρεσία μας αναφορικά με τον τρόπο και τη συχνότητα αποστολής των συνοδευτικών εγγράφων υποψηφίων αναπληρωτών στα Σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης, και με γνώμονα την εκατέρωθεν διευκόλυνση της σχετικής διαδικασίας που έχει αναληφθεί από τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και τη Διεύθυνση Θρησκευτικής Εκπαίδευσης του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ., διευκρινίζουμε-παρακαλούμε για τα εξής:
Α1) Οι υποψήφιοι, που εκδηλώνουν ενδιαφέρον για πρόσληψη σε Σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης, καλούνται να καταθέτουν στην οικεία Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, επιπροσθέτως της σχετικής αίτησης-δήλωσης, και Υπεύθυνη Δήλωση ανάληψης προσωπικής ευθύνης αποστολής σε ψηφιακή μορφή των απαιτούμενων δικαιολογητικών πρόσληψης στην Εκκλησιαστική Εκπαίδευση (ήτοι, α) βιογραφικό σημείωμα επί του οποίου αναγράφεται ο κλάδος και το ΑΦΜ, και, Β) επικουρικά, συστατική επιστολή από προσωπικότητα της Ορθοδοξίας) στις κάτωθι ηλεκτρονικές διευθύνσεις αναλόγως του κλάδου τους: Για τους κλάδους ΠΕ01, ΠΕ02, ΠΕ03 Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. Για τους κλάδους ΠΕ04, ΠΕ05, ΠΕ06, ΠΕ09, ΠΕ11, ΠΕ19-20 Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.