Μετά από σχετική ενημέρωση από το Ι.Τ.Υ.Ε. - «ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ» σχετικά με προβλήματα που έχουν παρατηρηθεί κατά την παράδοση/παραλαβή σχολικών βιβλίων στις σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και που αφορούν, κατά πρώτον στη δυσκολία παράδοσης λόγω του ότι η επίσημη ταχυδρομική διεύθυνση του σχολείου δεν ταυτίζεται με την διεύθυνση παραλαβής των σχολικών βιβλίων, και κατά δεύτερον στην αδυναμία επικοινωνίας με τον Υπεύθυνο Βιβλίων του σχολείου λόγω του ότι τα στοιχεία που τηρούνται στο myschool.sch.gr δεν είναι πάντα επικαιροποιημένα, η Γενική Διεύθυνση Σπουδών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του ΥΠ.Π.Ε.Θ. με την παρούσα εγκύκλιο ενημερώνει τους Διευθυντές των σχολείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ότι θα πρέπει να προχωρήσουν : α) στη συμπλήρωση των στοιχείων ταχυδρομικής διεύθυνσης στην οποία οι σχολικές μονάδες παραλαμβάνουν τα σχολικά βιβλία και β) στην επικαιροποίηση των στοιχείων του Υπευθύνου Βιβλίων, στην ιστοσελίδα του myschool.sch.gr.

Περισσότερες πληροφορίες στο συνημμένο έγγραφο.