Σας ενημερώνουμε ότι οι αγώνες της Τελικής Φάσης για την ανάδειξη των νικητριών ομάδων μαθητών και μαθητριών των Πανελλήνιων αγώνων ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ Ελλάδας-Κύπρου σχ. έτους 2017-2018 στο ομαδικό άθλημα της Χειροσφαίρισης, θα διεξαχθούν στις 18 και 19 Φεβρουαρίου 2018 στην Αθήνα, στις αθλητικές εγκαταστάσεις του κλειστού Γυμναστηρίου Νέας Ιωνίας και στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Ο.Α.Κ.Α. αίθουσα «Γ. Κασσιμάτης».
Η σχετική Προκήρυξη θα εκδοθεί από τη διοργανώτρια Ο.Ε.Σ.Α.Δ. της Δ.Δ.Ε. Β΄ Αθήνας.
Επισημαίνουμε ότι οι νικήτριες ομάδες των μαθητών και μαθητριών θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Χειροσφαίρισης, το οποίο θα διεξαχθεί από τις 21 Φεβρουαρίου έως την 1η Μαρτίου 2018 στην πόλη Ντόχα του Κατάρ. Η υπηρεσία μας έχει ήδη προβεί στις απαραίτητες ενέργειες για τη συμμετοχή της Ελλάδας και σας εφιστούμε την προσοχή, λόγω των στενών χρονικών περιθωρίων, καθώς απαιτούνται διαβατήρια για τη μετάβαση της αποστολής, για τα οποία πρέπει να μεριμνήσετε.