Στο πλαίσιο της πραγματοποίησης του ΦΕΣΤΙΒΑΛ «ΚΕΡΝΑΜΕ ΕΛΛΑΔΑ» 2016, που διοργανώνεται στην Κοζάνη, στις 11, 12 και 13 Νοεμβρίου 2016 στο Εκθεσιακό Κέντρο Κοίλων, η Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας προσκαλεί τα σχολεία της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της Περιφέρειας να επισκεφθούν το Φεστιβάλ που στόχο έχει την ανάδειξη του Γαστρονομικού Τουρισμού και του ποιοτικού χαρακτήρα των τοπικών προϊόντων.

Κατά τη διάρκεια του τριημέρου 11,12,13 Νοεμβρίου 2016, στο πλαίσιο του φεστιβάλ θα λειτουργήσουν «εργαστήρια γεύσης» στα οποία θα πραγματοποιηθούν πολλές ενέργειες προβολής της τοπικής, εθνικής και ευρωπαϊκής γαστρονομίας δίνοντας την ευκαιρία στους επισκέπτες να έρθουν σε επαφή με ένα σημαντικό στοιχείο του πολιτισμού κάθε τόπου.

Παράλληλα θα λειτουργεί «εργαστήρι παιδικού πρωινού» με τοπικά ποιοτικά προϊόντα και στόχο να μυήσει τους  μικρούς φίλους μας (προσχολικής και πρώτης σχολικής ηλικίας) στα μυστικά μιας υγιεινής και ?νόστιμης? συνήθειας.