Από τα βασικά μελήματα της εκπαιδευτικής κοινότητας ελέγχεται η εστίαση στην ομαλή ένταξη των μαθητών ως αυτόνομων μονάδων στο ευρύτερο και πολυπλοκότερο πλέγμα σχέσεων που διαμορφώνεται στο πλαίσιο της σχολικής μονάδας. Προς την κατεύθυνση αυτή θα κινηθεί η παιδαγωγική συνάντηση των φιλολόγων και των διδασκάλων της Π.Ε. Καστοριάς, με σκοπό την επισήμανση των ατομικών ιδιαιτεροτήτων και των συνθηκών που είτε αναστέλλουν τη λειτουργία των κοινωνικοποιητικών μηχανισμών, είτε συμβάλλουν θετικά στην καλλιέργεια της συλλογικότητας και του αισθήματος του «ανήκειν». Σκοπός, λοιπόν, της παιδαγωγικής συνάντησης είναι η επιλογή μεθόδων και τρόπων προσέγγισης των οπτικών αυτού του ηλικιακά κρίσιμου - για τους μαθητές - σταδίου και η διαμόρφωση κατάλληλου ψυχολογικού και μαθησιακού κλίματος, ώστε η μετάβαση από το Δημοτικό Σχολείο στο Γυμνάσιο να απαλείψει κάθε είδος ανασφάλειας ή φοβίας μπροστά στις άγνωστες συνθήκες του νέου γυμνασιακού περιβάλλοντος.

Συνημμένα:
Download this file (ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ.pdf)ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ.pdf[ ]69 kB