Ο κύκλος είναι τα καπάκια συσκευασιών που μάζεψαν οι μαθητές των εικαστικών τμημάτων του Πολιτιστικού Συλλόγου Καστοριάς "Αθανάσιος Χριστόπουλος" τα τελευταία τέσσερα χρόνια. Τα καμώματα είναι τα έργα που προέκυψαν από τη δουλειά των παιδιών. Τη διαδικασία υλοποίησης των έργων μπορείτε να τη δείτε στην διεύθυνση https://www.youtube.com/watch?v=eq7KUfsrKHY. Τα ίδια τα έργα μπορείτε να τα δείτε από κοντά στην έκθεση ζωγραφικής των Χριστοπουλείων που θα πραγματοποιηθεί από το Σάββατο 6 Ιουνίου έως την Τετάρτη 10 Ιουνίου καθώς και στην υπαίθρια έκθεση φωτογραφίας από την Παρασκευή 12 Ιουνίου έως την Δευτέρα 15 Ιουνίου.

Τα έργα αυτά διατίθενται για συν-υιοθέτηση. Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει ότι ο καθένας από εμάς μπορεί, μαζί με άλλους, να υιοθετήσει ένα έργο δίνοντας όποιο χρηματικό ποσό θεωρεί ο ίδιος ότι μπορεί να διαθέσει. Το ποσό που θα συγκεντρωθεί από την συν-υιοθέτηση των έργων θα διατεθεί στο Γηροκομείο Καστοριάς, ενώ τα έργα, με την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2015-2016 θα δωρηθούν σε σχολικές μονάδες της Καστοριάς.

Ας δώσουμε κλώτσο λοιπόν για να βοηθήσουμε τα ..."παιδιά" της τρίτης ηλικίας.

Πολιτιστικός Σύλλογος Καστοριάς

"Αθανάσιος Χριστόπουλος"