Κοινοποιούμε Απόφαση με Τοποθετήσεις-Διαθέσεις-Αποσπάσεις των εκπαιδευτικών που υπηρετούν στο ΠΥΣΔΕ Καστοριάς για το σχολικό έτος 2023-2024.

Σε συνέχεια της προαναφερόμενης σχετικής εγκυκλίου της Υπηρεσίας μας και κατόπιν σχετικών ερωτημάτων των αρμόδιων Διευθύνσεων Διοικητικού / Προσωπικού, σας γνωρίζουμε τα εξής:
Δεδομένου ότι εκδόθηκαν οι σχετικές προκηρύξεις πλήρωσης θέσεων προϊστάμενων Διευθύνσεων και έχει ήδη παρέλθει και η προθεσμία υποβολής υποψηφιοτήτων, η διαδικασία τη δεδομένη χρονική στιγμή προσδιορίζεται σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 7δ του αρ. 86 του Υπαλληλικού Κώδικα, όπως ισχύει, οι οποίες ορίζουν τα εξής:

Συνημμένα:
Download this file (ΩΦΝΣ465ΧΘΨ-ΑΡΛ.pdf)ΩΦΝΣ465ΧΘΨ-ΑΡΛ.pdf[ ]198 kB

Σας διαβιβάζουμε την ανωτέρω σχετική εγκύκλιο, υπενθυμίζοντας ότι η παραβίαση των διατάξεων του ν. 3730/2008(Α΄262), όπως αυτός τροποποιήθηκε και ισχύει με το ν.3868/2010(Α΄129), για την απαγόρευση του καπνίσματος από τους δημοσίους υπαλλήλους στις υπηρεσίες τους επισύρει Πειθαρχικές και Διοικητικές κυρώσεις.
Ειδικότερα η επιβολή πειθαρχικών κυρώσεων για την παράβαση των διατάξεων απαγόρευσης του καπνίσματος στους δημοσίους υπαλλήλους, συνίσταται σε επίπληξη η οποία καταγράφεται επιτόπου

Σας γνωστοποιούμε ότι στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως δημοσιεύθηκε ο ν. υπ? αριθμ. 4547/18 (ΦΕΚ 102/τ.Α΄/12-6-2018) με θέμα «Αναδιοργάνωση των δομών υποστήριξης της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και άλλες διατάξεις».

Στο πλαίσιο αποτύπωσης της δράσης των υπευθύνων Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, Αγωγής Υγείας, Πολιτιστικών Θεμάτων και Σχολικών Δραστηριοτήτων για το σχολικό έτος 2017-2018, παρακαλούμε όπως συμπληρωθεί το συνημμένο αρχείο απολογισμού δράσης από τους αντίστοιχους υπευθύνους της Διεύθυνσής σας και να αποσταλεί στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε..

Σας ενημερώνουμε ότι στο Ν.4547/2018 (Φ.Ε.Κ.102 τ.Α΄/12-6-2018) « Αναδιοργάνωση των δομών υποστήριξης της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και άλλες διατάξεις» και συγκεκριμένα στις διατάξεις της παρ.6 του άρθρου 84 ορίζεται ότι: « Οι εκπαιδευτικοί που διορίστηκαν από το Σεπτέμβριο του 2012 έως και την έναρξη ισχύος του παρόντος και δεν έχουν παρακολουθήσει εισαγωγική εκπαίδευση λόγω της μη πραγματοποίησης σχετικών προγραμμάτων εισαγωγικής εκπαίδευσης εκπαιδευτικών κατά το ανωτέρω

Στο πλαίσιο αποτύπωσης της λειτουργίας-δράσης των ΚΠΕ, των ΣΣΝ και των ΚΕΣΥΠ για το σχολικό έτος 2017-2018, παρακαλούμε όπως προωθήσετε τα αντίστοιχα συνημμένα αρχεία απολογισμού δράσης στις Δομές περιοχής ευθύνης σας, προκειμένου να συμπληρωθούν και να αποσταλούν στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. από τους Υπεύθυνους/ες των Δομών, μέχρι τις 10-07-2018.