Α.  ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

1. «Νοιάζομαι! Δρω! και Ζω!: Πρόγραμμα δράσης - απόδρασης» του ΕΠΑ.Λ. Άργους Ορεστικού, με υπεύθυνη καθηγήτρια  την κ.  Ξανθού Αγγελική.
  2. «Μεταβολικό σύνδρομο - Παράγοντες κινδύνου» του ΕΠΑ.Λ. Άργους Ορεστικού, με υπεύθυνη  καθηγήτρια  την   κ. Εξάρχου Αικατερίνη.
  3. «Τα φιλαράκια του 3ου Γυμνασίου Καστοριάς» του 3ου Γυμνασίου Καστοριάς,  με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Παπαδημητρίου Καλλινίκη.
  4. «Επιλέγω υπεύθυνα-Προστατεύω τον εαυτό μου και τους άλλους» του 2ου Γυμνασίου Καστοριάς, με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Ζαλαμήτσο Μάριο.

Β.  ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

1. «Δεντροφύτευση» του Γυμνασίου Νεστορίου, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Κούζαρη Φωτεινή, Διευθύντρια.
  2. «Φωτογραφία και περιβάλλον: Η πόλη μου» του 4ου Γυμνασίου Καστοριάς, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Αικατερίνη Περδικάρη - Παπαγιαννοπούλου.
  3. «Γύρω-γύρω όλοι…στη μέση η Λίμνη μας» του 4ου Γυμνασίου Καστοριάς, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Παούνη Χριστίνα.
  4. «Η ενέργεια μέσα από βιωματικές δραστηριότητες και θεατρικά παιχνίδια» του Γυμνασίου Μαυροχωρίου, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Μουστάκα Μαρία.
  5. «Διαδρομές του σιταριού» του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Άργους Ορεστικού,   με υπεύθυνη  καθηγήτρια την κ. Ρέρη Ελένη.

Γ.  ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

1. «Οργάνωση και λειτουργία της Σχολικής Βιβλιοθήκης» του 1ου  Γυμνασίου Καστοριάς, με υπεύθυνη  καθηγήτρια  την  κ. Τσέτσινα Θεολογία.
  2. «Το Λύκειο για 6η χρονιά επιμένει...θεατρικά. Θεατρικό παιχνίδι - θεατρικό δρώμενο» του ΓΕΛ Άργους Ορεστικού, με υπεύθυνο  καθηγητή τον  κ. Δήμου Σπυρίδωνα..
  3. «Το Αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου» του 1ου  Γυμνασίου Καστοριάς, με υπεύθυνη  καθηγήτρια  την κ. Παρίζα Γεωργία.
  4. «Γνωριμία με το αρχαίο Ελληνικό Θέατρο» του Γυμνασίου Νεστορίου, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Ευαγγέλου Ελένη.
  5. «Χορευτικό εργαστήρι - Βελτίωση της φυσικής κατάστασης» του 2ου  Γυμνασίου Άργους Ορεστικού, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Μωυσίδου Αλεξάνδρα, Διευθύντρια.
  6. «Χορευτικό εργαστήρι - Η χρησιμότητα του χορού στην εφηβεία» του   2ου  Γυμνασίου Άργους Ορεστικού, με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Νάκου Ιωάννη.
  7. «Ανακατασκευή & Επαναπροώθηση παλαιών Υπολογιστών» του Εργαστηριακού Κέντρου Καστοριάς, με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Αντωνίου Φίλιππο.
  8. «Παίζουμε με τις λέξεις;» του Γυμνασίου Μεσοποταμίας, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Νημά  Διονυσία.
  9. «Μνημεία Πίστης» του Γυμνασίου Μεσοποταμίας, με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Τερζόπουλο  Χρήστο.
  10. «Σχολική Εφημερίδα ΕΠΑ.Λ - Ε.Κ» του ΕΠΑ.Λ. Καστοριάς, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Γεωργίου Μαρία.
  11. «Η Ελληνική γλώσσα στη διαχρονία της» του 3ου Γυμνασίου Καστοριάς, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Πολίτου Λαμπρινή.
  12. «Γερμανικός Πολιτισμός - Προετοιμασία ΚΠΓ» του 3ου Γυμνασίου Καστοριάς, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Μπαλλή Ξανθίππη.
  13. «Αισθητικές παρεμβάσεις - εικαστικές επεμβάσεις» του 3ου Γυμνασίου Καστοριάς, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Ξανθά Αικατερίνη.
  14. «Ας μιλήσουμε για μαθηματικά, ας μιλήσουμε για πολιτισμό» του 3ου Γυμνασίου Καστοριάς,  με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Ζυγούρη Κωνσταντίνο.
  15. «Ρομποτικές εφαρμογές» του ΕΠΑ.Λ. Καστοριάς, με υπεύθυνο  καθηγητή  τον  κ. Ταμήλια  Αλέξανδρο, Διευθυντή.

Δ.  ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ:

1. «Κατασκευάζω το τηλεκατευθυνόμενο υποβρύχιο όχημα της Hydrobots» του Γυμνασίου Νεστορίου, με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Τσατσαρώνη Δημήτριο.
  2. «Εικονική Επιχείρηση» του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Άργους Ορεστικού, με υπεύθυνη καθηγήτρια την       κ. Στραβάκου Βασιλική