Α.  ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

1. «Προσέχω το Στόμα μου Προσέχω το σώμα μου» του ΕΕΕΕΚ Άργους Ορεστικού, με υπεύθυνη  καθηγήτρια  την Αντωνίου  Στεργιανή.
  2. «Μαγειρεύοντας τους Αριθμούς» του ΕΕΕΕΚ Άργους Ορεστικού, με υπεύθυνη  καθηγήτρια  την   κ. Δεμερτζίδου Ειρήνη.
  1. «Uhderstandihg disability - Κατανοώντας την αναπηρία - Τα φιλαράκια» του 3ου Γυμνασίου Καστοριάς με υπεύθυνη  καθηγήτρια την κ. Μπαλλή Ξανθίππη.

Β.  ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

1. «Φωτογραφία και περιβάλλον: Η Γειτονία μου μέσα από τον φακό μιας κάμερας» του 4ου Γυμνασίου Καστοριάς με υπεύθυνη  καθηγήτρια την  κ. Μπαστάκη Αθηνά.
  2. «Επιστήμονες που προώθησαν τις τεχνολογικές εξελίξεις του 20ου αιώνα» του ΓΕΛ Μεσοποταμίας, με υπεύθυνη καθηγήτρια   την  κ. Σιζοπούλου Ελένη.
  3. «Σεισμοί και ηφαίστεια. Τόσο μακριά μας....τόσο κοντά μας: το φυσικό φαινόμενο, ο άνθρωπος, η μυθολογική εκδοχή» του 3ου Γυμνασίου Καστοριάς,  με υπεύθυνη  καθηγήτρια  την κ. Μουστάκα Μαρία.
  4. «Πολλαπλασιασμός και διάδοση παραδοσιακών ποικιλιών λαχανοκομικών φυτών» του ΕΕΕΕΚ  Άργους Ορεστικού, με υπεύθυνη  καθηγήτρια  την  κ. Πανταζίδου Μαγδαλινή.
  5. «Τα βότανα του τόπου μου» του Γυμνασίου Νεστορίου,  με υπεύθυνο  καθηγητή    τον                       κ. Τσατσαρώνη Δημήτριο.
  6. «Βότανα τροφή μελισσών - Δημιουργώ το δικό μου λαχανόκηπο» του» του 4ου Γυμνασίου Καστοριάς με υπεύθυνη  καθηγήτρια   την  κ. Παούνη Χριστίνα.
  7. «SOS! BIO (ΣΩΣΙΒΙΟ) Παραδοσιακών ποικιλιών» του ΕΠΑ.Λ. Άργους Ορεστικού, με υπεύθυνο  καθηγητή τον κ. Περπεσά  Παναγιώτη.
  8. «Σαπουνοποίηση» του ΕΠΑ.Λ. Καστοριάς, με υπεύθυνη  καθηγήτρια την κ. Παπαϊωάννου Μαίρη.
  9. «Είμαι έτοιμος εγώ, δε φοβάμαι το σεισμό» του Γυμν. Μεσοποταμίας, με υπεύθυνη  καθηγήτρια   την  κ. Τσιοπούλου Μαρία.
  10. «Αναπαράγοντας παραδοσιακές ποικιλίες φυτών» του Γυμν. Μανιάκων, με υπεύθυνο καθηγητή  τον  κ. Παπανικολάου Σωτήριο - Διευθυντή.
  11. «Ανακύκλωση και διαχείριση απορριμμάτων και η τέχνη του ντεκουπάζ» του 2ου Γυμν. Άργους Ορεστικού, με υπεύθυνη καθηγήτρια   την  κ. Μωυσίδου Αλεξάνδρα - Διευθύντρια.
  12. «Εκστρατεία για τη φιλοζωία» του 1ου Γυμνασίου Καστοριάς, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Κιναλή Δέσποινα.

Γ.  ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

1. «Ensembl - Μαζί. Καστοριά - Gratentour (Toulouse)»του Γυμνασίου Νεστορίου και του 4ου Γυμνασίου Καστοριάς, με υπεύθυνη  καθηγήτρια την  κ. Περδικάρη-Παπαγιαννοπούλου Αικατερίνη.
  2. «Το Λύκειο πειραματίζεται......θεατρικά- θεατρικό παιχνίδι- θεατρικό δρώμενο.» του ΓΕΛ Άργους Ορεστικού, με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Δήμου Σπυρίδωνα.
  3. «Πολιτισμικό μωσαϊκό Θράκης» του ΓΕΛ Μεσοποταμίας,  με υπεύθυνο καθηγητή   τον  κ. Σπούμπο  Χαράλαμπο.
  4. «Παραδοσιακά Παιχνίδια» του Ειδικού Γυμνασίου Καστοριάς, με υπεύθυνη    καθηγήτρια   την    κ. Τρύφου Βασιλική.
  5. «Η βιβλιοθήκη μας: Ανακαλύπτοντας τους κρυμμένους θησαυρούς της γνώσης.» του 1ου Γυμνασίου Καστοριάς, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Τσέτσινα Θεολογία..
  6. «Γερμανική Γλώσσα και πολιτισμός» του 2ου Γυμνασίου Καστοριάς, με υπεύθυνη καθηγήτρια την   κ. Τσιωνά Ιορδάνα.
  7. «Αριθμοί δια μέσου των πολιτισμών» του 3ου Γυμνασίου, με υπεύθυνο καθηγητή τον                κ. Ζυγούρη Κωνσταντίνο.
  8. «Αναζητώντας Συμμετρίες» του 3ου Γυμνασίου Καστοριάς,  με υπεύθυνο καθηγητή   τον           κ. Τσαμπαλά  Αλέξανδρο - Διευθυντή.
  9. «Δημιουργία Χορωδίας» του 3ου Γυμνασίου Καστοριάς, με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Ταμβάκη Κωνσταντίνο.
  10. «Ράδιο ΕΕΕΕΚ» του ΕΕΕΕΚ Άργους Ορεστικού, με υπεύθυνη  καθηγήτρια  την                       κ. Μιχαηλίδου Ευδοξία – Διευθύντρια.
  11. «Μαθητικός Διαδικτυακός Ραδιοφωνικός Σταθμός» του ΕΠΑ.Λ. Καστοριάς, με υπεύθυνο   καθηγητή  τον κ. Δόλλα Νικόλαο.
  12. «Η χρησιμότητα του χορού στην εφηβεία-Βελτίωση φυσικής κατάστασης» του 2ου Γυμν. Άργους Ορεστικού, με υπεύθυνο καθηγητή    τον  κ. Νάκου Ιωάννη.
  13. «Θεατρικό εργαστήρι- Προετοιμασία παράστασης θεατρικού έργου ΄΄Επιτυχία΄΄» του 2ου Γυμν. Άργους Ορεστικού, με υπεύθυνη καθηγήτρια   την  κ. Ράλλη Ευγενία.
  14. «Ταξίδι με τα φτερά της γαλλικής μουσικής - Μουσικές γέφυρες» του 2ου Γυμν. Άργους Ορεστικού, με υπεύθυνη καθηγήτρια   την  κ. Κασκίτση Χαρίκλεια.
  15. «Λειτουργία και διαμόρφωση μιας σχολικής βιβλιοθήκης» του Γυμν. Μανιάκων, με υπεύθυνη καθηγήτρια   την  κ. Κοσμοπούλου Θωμαΐδα.
  16. «Λέσχη Ανάγνωσης» του ΓΕΛ. Μεσοποταμίας, με υπεύθυνη  καθηγήτρια   την  κ. Μακρή Κερασίνα.
  17. «Θεατρικό εργαστήρι» του ΓΕΛ. Μεσοποταμίας, με υπεύθυνη  καθηγήτρια   την  κ. Πυρπύλη Ειρήνη.
  18. «Παραδοσιακά γλυκά του τόπου μας» του Γυμν. Μεσοποταμίας, με υπεύθυνη  καθηγήτρια   την  κ. Καραγιάννη Αννούλα - Διευθύντρια.
  19. «Σχολική Βιβλιοθήκη» του Γυμν. Μεσοποταμίας, με υπεύθυνη  καθηγήτρια   την  κ. Νημά Διονυσία.

Δ.  ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ:

1. «Θέλω, μπορώ, προχωρώ Πρόγραμμα δράσης - απόδρασης» του ΕΠΑ.Λ. Άργους Ορεστικού, με υπεύθυνη  καθηγήτρια την κ. Ξανθού Αγγελική.
  2. «Δομή και οργάνωση επιχειρήσεων» του ΓΕΛ Νεστορίου ΕΠΑ.Λ, με υπεύθυνη  καθηγήτρια την κ. Παπαδοπούλου Κωνσταντινιά.
  3. «4Χ4 στα Σχολεία.» του ΕΠΑ.Λ. Καστοριάς, με υπεύθυνο   καθηγητή  τον κ. Κωτσόπουλο    Γεράσιμο.
  4. «Εικονική Επιχείρηση-Ανακύκλωση Ελαιολάδου-Σαπουνοποίηση.» του ΕΠΑ.Λ. Καστοριάς, με   υπεύθυνη  καθηγήτρια την κ. Παπαϊωάννου Μαίρη.